Dünya genelinde çok sayıda insanın ölümüne yol açan corona virüsü salgını tehlikesi sürerken Türkiye gündemi çok farklı konularla haşır neşir oluyor. İnsanları öldüren bir hastalığın ikinci plana itilmesine neden olan gündemi eleştirenlerden biri de oyuncu Fırat Tanış oldu. Uzun bir süredir kendisine maske için herhangi bir şifrenin gelmediğini söyleyen Tanış aynı zamanda ülke gündemindeki bu ani değişimi de sorguladı ve şu paylaşımlarda bulundu:

‘BAŞVURDUK MASKE YOK, KİME VAR’

“konuşmayalım,düşünmeyelim diye; ne kadar ırkçı,homofobik,akılsız vs varsa servis ediyorlarvergi mükellefi sıradan bir vatandaş olarak soruyorum: -20-25 gün önce başvuruda bulunmuş olmamıza rağmen hala maske edinemeyen ben dahil sayısız insanın maskeleri neden gelmedi?her defasında cevap olarak aldığımız “sıra” vb kriterlerin ölçeği ne? 😊sağlık bakanı görülen iyileşmenin gereği test sayısının azaltıldığını söylüyor. iyileşme görüşmesi çok olumlu bir gelişme ancak test sayısının azaltılması ile iyileşmenin bağlamı nedir? ”

MASKEYE KISITLAMA
Öte yanda üÜcretsiz maske dağıtımında yaşanan yoğunluğun azaltılması nedeniyle yeni kararlar alındı. Kamu kurumu çalışanları ile bir iş yerinde SGK'lı çalışanlar eczaneden maske alamayacak. İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘HERKESE MASKE YOK’

* Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre; 65 YAŞ ÜSTÜ, 20 YAŞ ALTI İLE kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SGK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edeceklerdir."

ABD’YE 500 BİN MASKE
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada, “Biz kendimize yeterli olmanın ötesinde, dostlarımıza destek verecek seviyelere ulaştık. Bugüne kadar 55 ülkeye malzeme desteği verdik. Son olarak ABD'ye, maske, siperlik, N95 maske, tulum ve dezenfektanlardan oluşan malzemeleri yarın gönderiyoruz” demişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD’ye gönderilecek malzemeleri sıralamıştı.

Kaynak : Ajanslar

'Sesler Yükseliyor'