Anasayfa
19 Ocak 2019 ( 1086 izlenme )

Sığınmacılarda SEÇMEN SAYISI ARTIYOR...

Türkiye’de seçimlerde oy kullanacak Suriyeli seçmen sayısı ile ilgili bir hafta içinde yapılan iki açıklamada ortaya çıkan rakamlar kafaları karıştırdı.

AKP: SURİYELİ SEÇMEN SAYISI 36 BİN

TBMM İnsan Hakları Komisyonu 'Göç ve Uyum' Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "72 bin Suriyeli Türk vatandaşı oldu. Yalnız 72 bin Suriyeli vatandaşın 36 bini çocuk. Bunların arasında doktor olanı var, iş adamı olanı var. Ekonomik akademik potansiyele sahip olanları Türk vatandaşı yapıyoruz. Bunların başka ülkelere kayıp gitmesini istemiyoruz. 

Yetişkin 36 bin Suriyeli oy kullanacak. İlk seçimlerde oy kullanabilecekler. Kamuoyunda 3,5 milyon Suriyelinin oy kullanacağı iddiaları var. Böyle bir ihtimal yok." İfadelerini kullanmıştı.

BEŞ GÜNDE SURİYELİ SEÇMEN SAYISI 17 BİN KİŞİ ARTTI

AKP’li Uslu’nun açıklamalarından 5 gün sonra ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu seçimlerde oy kullanacak Suriyeli sayısını açıkladı. Soylu yaptığı açıklamada, seçimlerde 53 bin 99 Suriyelinin oy kullanabileceğini söyledi. 

AKP’den yapılan iki açıklamadaki rakamlarda meydana gelen artış ise dikkat çekti. İki açıklama arasında geçen beş gün içinde oy kullanacak Suriyeli sayısı 17 bin kişi artış gösterdi. Bir hafta içinde ortaya çıkan bu artışın sebebi henüz netlik kazanmadı.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BBP 'İstifaların Nedeni Anlaşıldı' Kavala Karar 'Bu Nasıl Kader' dedi 'Vali Gitti' Türkkan 'Hava Bozuyor' İddia Ağır 'Gerçeği Gizliyorlar'