Tarih: 2 Aralık 2018…
Suriye'den çok fazla göç alındığını ve bazı bölgelerin Suriyeliler tarafından sahiplenildiğini söyleyen CHP'li Aykut Erdoğdu, "Cumhuriyet toprakları içinde kendi vatandaşlarımız azınlığa düştü" ifadelerini kullandı.

‘SIĞINMACILAR TOPRAKLARIMIZI SAHİPLENİYOR’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, dikkat çeken sözler sarf etti. Erdoğdu, "Yepyeni bir popülasyonla karşı karşıyayız" diye de belirtirken, "Şimdi ‘Kilis bizim, Kilis de de çoğunluğuz’ diyorlar, Şanlıurfa’ da bunu söylüyorlar. Hatay da benzer bir durum ortaya çıktı. Cumhuriyet toprakları içinde kendi yurttaşlarımız azınlığa düştü ve her gün asayiş sorunları ortaya çıktı. Bunu asla ırkçı bir zihniyetle söylemiyorum, böyle bir gerçeklikle karşı karşıyayız" dedi.

‘TÜRKLER GİDİYOR, SIĞINMACILAR GELİYOR’
“Bu ülkenin geleceğini inşa edecek en iyi beyinlerimizi yurt dışına kaçırırken, yerine dilimizi, kültürümüz bilmeyen, Ortadoğu’dan ve şüphe duyarak söylüyorum, bir siyasi disiplinle hiç alışık olmadığımız bir İslam yorumuyla bu topraklara IŞİD zihniyetini Nusra zihniyetini ithal etmeye çalışan yepyeni bir popülasyonla karşı karşıyayız”(Yeniçağ, 2 Aralık 2018).

Şimdi yıl 1915…
Ermeni ayaklanması, 20 Nisan 1915’te, Van’da başladı… İsyan bastırıldı. 27 Mayıs 1915’te, günümüzde hala konuşulan Ermenilerin tehcir edilmesi kararı çıkarıldı. Kararın gerekçesi şuydu;

“ERMENİLER RUSLARA DESTEK VERİYOR”

‘Savaş yörelerine yakın bölgelerde oturan Ermenilerin bir kısmı ordunun harekatını zorlaştırır davranışlarda bulunmakta, halka saldırmakta ve isyancılara yataklık etmektedirler. Bu yüzden Van, Bitlis, Erzurum vilayetleriyle Adana, Mersin, Osmaniye ve Kozan kazaları, Maraş’ın merkezi dışında Maraş Mutasarrıflığında, Halep vilayetinde, İskenderun, Antakya kazalarında oturan Ermenilerin yerleri değiştirilecektir. “Bunlar, Musul ve Zor mutasarrıflıklarının Van vilayetiyle bitişik kuzey kısımlarına, Halep vilayetinin doğu ve güneydoğusuna ve Suriye vilayetinin doğusuna nakledileceklerdir(1)’ .

Tehcir kararı bu. Gerekçe; Ruslara yardım ve yataklık!.. Karada yazıldığı gibi yapıldı ve Ermenilerin bir kısmı Suriye’nin kuzeyi ve doğusuna tehcir edildi. Ermeni tehciri, Ekim 1916’da son buldu.

'Sığınmacılarla ilgili 'Can Sıkıcı İddia'