Anasayfa
21 Kasım 2022 ( 1057 izlenme )

Sonunda sordular.. 'Ne İş Bu İş'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışına katılmak için gittiği Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışması tartışma konusu oldu.

‘NERDEN ÇIKTI ŞİMDİ BU SİSİ’
Erdoğan, konu üzerine Katar'dan Türkiye'ye dönüşü sırasında uçakta gazetecilere açıklama yaptı. AKP'li Cumhurbaşkanı, "Tüm Türkiye şu an Sisi ile görüştüğünüz fotoğraf karesini konuşuyor. Gerçekten çok merak ediliyor, ne konuşuldu, bir süreç mi başladı? Daha önce bu konuya ilişkin açıklamalarınız olmuştu “Normalleşme adımları atılabilir” diye. Dünya Kupası’nın önüne geçti bu kare. Ne söylersiniz buna ilişkin" sorusu üzerine şöyle dedi:

‘NİYE OLMASIN’
"Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, TürkiyeMısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?”

‘SİNYAL VERDİK’
“ Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim."

KATİL SİSİ’DEN, “DOST VE KARDEŞ” MISIR’A
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, dönemin Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah el Sisi tarafından darbe ile devrilmesine büyük tepki göstermişti. Erdoğan, bugün Mısır Cumhurbaşkanı olan Sisi için “Sen ülkende demokrasi katilisin. Sisi, sen böyle bir katilsin” ifadelerini kullanmıştı. Bu süreçte Türkiye ile Mısır arasındaki tüm diplomatik ilişkiler kesildi ve iki ülke karşılıklı olarak elçilerini çekti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elazığ'da DEPREM!.. Can Sıkıcı 'Yumurta Altın Kaz Yolunmuş' Destici 'Tam Gaz Tornistan' Hava Bozuyor 'Bir Daha Asla'