Sosyal Medya 'Gidiş Atbaşı'

2504 izlenme 28 Mayıs 2020
Reklamlar
DEVA Partisi’nin Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

SOSYAL MEDYADA YASAKLAR GELİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahale edemediği alanlardan rahatsız olduğunu belirten Yeneroğlu, "Onları da yasaklama noktasında talimat vermişler. Bu konuyla ilgili de sosyal medyayı kısıtlama paketleri noktasında herhalde Meclis'in gündemini önümüzdeki günlerde meşgul edecekler" açıklamasında bulundu. Öte yanda ABD’nin de sosyal medya kontrolü üzerinde Başbaknlık kararnamesi hazırladığı öğrenildi. Yeneroğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

‘BÜTÜN MESELE MUHALEFETİ ENGELLEMEK’
"Zaten burada da görüyoruz bakın. iktidar ülkeyi iyi yönetemediği gibi artık proaktif bir siyaset de ortaya koyamıyor. Bakın son günlerde dikkatle izleyin. Ortaya attıkları tüm fikirler reaksiyoner fikirlerdir. Meclis'in önümüzdeki hafta itibariyle gündemini meşgul edeceği tüm kanun teklifleri reaksiyoner kanun teklifleri. yani "muhalefeti nasıl bastırırız, muhalefeti nasıl engelleriz, Ali Babacan'ı daha fazla kitlelerin tanımasının nasıl önüne geçebiliriz" psikolojisiyle hareket ediyorlar. Bu aslında korkunç bir psikoloji."

ABD SOSYAL MEDYAYI KONTROL ALMAYA HAZIRLANIYOR
Öte yanda Başkan Donald Trump'ın Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını ve çatı firma Alphabet'e bağlı Google'ı kullanıcılarının yaptığı paylaşımların sorumluluğundan koruyan yasanın yeniden değerlendirilmesi için bir başkanlık kararnamesi imzalaması bekleniyor.

TWİTTER KULLANICILARI UYARDI, MUHALEFETİ SUSTURMAK
Trump'ın sosyal medya platformlarını koruyan yasanın gözden geçirilmesi için başkanlık kararnamesi imzalayacağı haberi, Trump'ın posta yoluyla oy kullanılmasının sahteciliğe yol açacağı şeklinde kanıtsız bir paylaşım yapmasıyla başladı. Bunun üzerine Twitter'ın kullanıcılarına bu paylaşımın teyide muhtaç olduğu uyarısı yapması ve Trump'ın muhafazakarları susturmaya çalışmakla suçladığı internet sitelerini kapatmakla tehdit etmesi üzerine geldi.

DEV PLATFORMLAR HEDEFTE

Reuters haber ajansına göre söz konusu başkanlık kararnamesi, Federal İletişim Komisyonu'na (FCC), İletişim Uygunluk Yasası'nın 230 numaralı bölümü altında yer alan düzenlemelere açıklık kazandırma ve öneriler getirme yükümlülüğü veriyor. İletişim Uygunluk Yasası, online platformlara, kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımların içeriğinden sorumlu olma muafiyeti getiren federal bir yasa. Yasada yapılacak değişiklikler, teknoloji firmaları aleyhine daha fazla dava açılmasına neden olabilir.

ADALET BAKANLIĞI DEVREDE
Başkanlık kararnamesi taslağı ayrıca Adalet Bakanı'nın aralarında eyalet başsavcılarının da olduğu bir çalışma grubu oluşturması ve bu grubun, online platformların haksız ve yanıltıcı eylemlere girişmesinin önüne geçen eyalet yasalarının uygulanış şeklini incelemesini de öngörüyor.

REKLAM HARCAMALARI MERCEKTE

Çalışma grubu ayrıca online platform kullanıcılarını, başka kullanıcılarla etkileşimler ya da paylaşılan içerikler temel alınarak izleyecek ya da izlenecekler listesi oluşturacak. Online reklamlar için yapılan federal harcamalar da online platformların ifade özgürlüğünü kısıtlamadığından emin olmak için federal daireler tarafından inceleme altına alınacak.

Kaynak: VAO/ Ajanslar

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erbaş Dede Çarık 'Kulvar Değişiyor' 'Allah Aşkına Görmediniz mi' dedi.. 'Vızır Vızır' MEĞER MİTİLİ BİRLİKTE ATMIŞLAR!... Taş Ağır 'Bunlar Dünyayı Enayi Zannediyor'