'Şöyle Bir Bakın' dedi.. Durum Vahim'

3625 izlenme 23 Ocak 2023
Reklamlar
Vatandaşlar, ucuz et alabilmek için sabahın erken saatlerinde evden çıkıp Et ve Süt Kurumu marketlerinin önünde kuyruğa giriyor. Ankara Kızılay’daki marketin önünde saatlerce sıra bekleyen bir vatandaş, “Birer kilo veriyorlarmış, onu alıp gideceğiz. Yıllarca çalıştım, ülkeme hizmet ettim. Bunu mu hak edecektim” diyerek tepki gösterdi.

‘GÜN AĞARMADAN YOLLARDA’
Vatandaş ucuz et alabilmek için sabahın erken saatlerinde, gün ağarmadan yollara düşüyor, Et ve Süt Kurumu'nun önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kasapta kilosu 200 TL'ye satılan kıyma 90 TL, 230 liraya satılan kuşbaşı 100 TL, kasapta 325 lira olan biftek burada 135 TL'ye satılıyor. Talep çok fazla olduğu için et satışları da erken saatlerde bitiyor. Ankara Kızılay'daki Et ve Süt Kurumu marketinin önü de uzun zamandır bu durumda.

ETBALIKYUMURTA İÇİN GEREKEN TUTAR: 2 BİN 381 LİRA
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Merkez Yönetim Kurulu’nun ocak ayı AçlıkYoksulluk Araştırması'na göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ocak ayında 9 bin 796 liraya kadar çıktı. Ankara'da bir vatandaşın, dengeli beslenebilmek için etbalıkyumurtaya aylık olarak harcaması gereken tutar bir önceki aya göre 268 lira, 2022 yılının aynı ayına göre ise 975 lira artarak 2 bin 381 lira oldu.

UCUZ ET ALABİLMEK İÇİN KUYRUK
Talebin fazla olması nedeniyle satışların kişi başı 1 kilo ile sınırlandırıldığı Et ve Balık Kurumu'nda, saatlerce sıra bekleyen vatandaşlar, tepkilerini dile getirdi: Saat 06.00'dan beri et alabilmek için sırada beklediğini ifade eden 70 yaşındaki vatandaş, şunları söyledi:

‘GEÇİNEMİYORUZ SÜRÜNÜYORUZ’
“Hükümetin, bu insanların kuyrukta beklemesinden utanması gerekiyor. Şöyle bir bakın hep yaşlı… Kıyma, sucuk alacağım. Kasapta 160170 lira, nasıl alacaksın? Aldığın emekli maaşınla kasaptan alınca geçinebilecek misin? 5 bin 600 lira emekli maaşı alıyorum. Geçinemiyoruz, sürünüyoruz. Bir de akşam taksi durağında bekçilik yapıyoruz. 70 yaşındayım, bu yaştan sonra taksi durağında bekçilik yapıyorum.”
Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sofra Tamam 'Resimler Tweet' Şaşırdılar 'Ayar Katlamalı' Akşner'den YSK AÇIKLAMASI!.. Çok Ağır Konuştu 'Yalan'