Soylu 'Olmaz Böyle Şey' dedi 'Şahin Düğmeye Bastı'

18112 izlenme 07 Mayıs 2022
Reklamlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TGRT Haber'in canlı yayına katılarak sığınmacılarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Soylu, "Ama öyle bir büyütüyorlar ki sabahtan akşama kadar, afedersiniz bütün röntgeni Suriyeliler çekiyor." dedi.

‘SELFİE ÇEKİYOR ADAM NERDEN BİLSİN ARKASINDA KADIN VAR’

Bakan Soylu, Türk kadınlarını gizli bir şekilde çeken sığınmacıların taciz videolarıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.Soylu şu ifadeleri kullandı:
"Ama öyle bir büyütüyorlar ki sabahtan akşama kadar, afedersiniz bütün röntgeni Suriyeliler çekiyor. Ya şimdi ben selfie çekiliyorum. Kötü niyetli olsanız, selfie çekildiğim zaman arkamda bir kadın olsa, selfie'yi yayınlasa... 'Ya bak bu kadını röntgenliyor.' Ya böyle bir ahlaksızlık var mı ya?”

SOYLU KONUŞTU RTÜK HAREKETE GEÇTİ
Öte yanda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sığınmacılar ilgili yaptığı açıklamada medyadan sığınmacı sansürü istedi. Şahin, "Televizyonlardaki tartışmalarda ülkemize sığınan insanlara yönelik kin ve nefretin pompalandığı, kişilerin hak ve hürriyetlerinin tehdit edildiği belirlenmiştir" dedi.

‘RESMİ VERİLER DIŞINDA GÖRÜNTÜ VE VERİ KULLANMAYIN’
Sığınmacılara yönelik kin ve nefret pompalandığını ifade eden Şahin, "Medyamızın, halkı yanlış yönlendirmemek adına duyarlı davranması, doğruluğu meçhul olan bilgilere riayet etmemesi, resmi veri ve açıklamalara dayanmayan içerikleri yayınlarında kullanmamaları son derece önemlidir" dedi. Şahin, şunları kaydetti:

‘ŞEFKAT VE MERHAMET’
“Irk, din, milliyet fark etmeksizin dünyanın tüm mazlumlarına kucak açan Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz zorda olan ve kendisinden yardım talep eden her insana karşı her daim şefkat ve merhametle mukabele göstermiştir.”

‘BAZI MEDYADA YABANCI DÜŞMANLIĞI’
“Ancak ne yazık ki, son dönemde bazı medya kuruluşlarımız ülkemizde bulunan farklı kesimlere yönelik yabancı düşmanlığını artırıcı yayınlar yapmaktadır. Bahse konu yayınlar, görsel ve işitsel medyada hemen hemen her yayın türünde gerçekleştirilmektedir. Dizi filmler, haber bültenleri ve programları, kuşak yayınlar hatta magazin programlarında bile benzer içeriklerin yaygınlaştırıldığı görülmüştür.”

‘SIĞINMACILARA KARŞI KİN VE NEFRET, KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL’
“Söz konusu yayınlarda yabancı uyruklu insanların her durumda kötü karakter olarak gösterilmesi veyahut bu kişilere ilişkin hep olumsuz haberlerin ekranlara taşınması dikkat çekmektedir. Neredeyse Türkiye’deki her yabancıyı kötü gösteren yayınlarda sosyal medya kaynaklı kurgusal videoların da kullanıldığı tespit edilmiştir. Televizyonlardaki tartışmalarda ülkemize sığınan insanlara yönelik kin ve nefretin pompalandığı, kişilerin hak ve hürriyetlerinin tehdit edildiği belirlenmiştir.”

‘RESMİ GÖRÜNTÜ VE VERİLERİ KULLANIN’
“Ülkemizdeki radyo ve televizyonların yayın ilkelerini düzenleyen 6112 sayılı Yasaya göre, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımızın sorumlu yayıncılık anlayışıyla hareket etmeleri gerekmektedir. Medyamızın, halkı yanlış yönlendirmemek adına duyarlı davranması, doğruluğu meçhul olan bilgilere riayet etmemesi, resmi veri ve açıklamalara dayanmayan içerikleri yayınlarında kullanmamaları son derece önemlidir.”

‘HALKA DOĞRU BİLGİ VEREN MEDYAYA ŞÜKRAN’
“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak beklentimiz, görsel ve işitsel medyanın kendisinden beklenen hassasiyetle ve sorumluluk bilinciyle hareket etmesidir. Yayınlar yoluyla kin ve nefret söylemleri dile getirilerek, toplum arasına düşmanlık tohumlarının ekilmesinin kimseye faydası yoktur. Medyamızın bu vakar ve bilinçle hareket etmesini umuyor, halkımızın doğru haber almasını temin eden tüm medya kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uyarı Büyük 'Son Seçim' WhatsApp'ta Yeni Dönem... MB 'Doğrudan Satış Başladı' İsmailağa'da Hava Bozuk: 'Medrese, Arapça, Şeriat'