'ESAD'I DEVİRMEK KİMİN İŞİNE GELİR'

4574 izlenme28 Kasım 2018
Reklamlar
BOP bir yana... Bugün Ortadoğu'da yer alan Türkiye'yi ve Irak, İran ve Suriye'yi açıktan hedef alan ve parçalanmalarını isteyen tek plan ve proje var, üstelik bu plan dünyaya ilan edilmiş, o da İsrail planı. 

KİVUNİM

Bu plan yayınlandı, 1982’de Dünya Siyonist Dergisi Kivinum’da açıklandı. Yazarı Oded Yınon. ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi Suriye’yi hedef almış olsa bile o projede Suriye yazılmamış, Irak var, İran var, Türkiye var ama Suriye yok! İşte İsrail’in Suriye planı:

‘ETNİK-MEZHEP TEMELLİ PARÇALANMA’

‘Suriye etnik ve dini yapısına istinaden tıpkı bugün Lübnan’da olduğu gibi birkaç eyalete bölünecek ve kıyıda Şii-Alevi bir eyalet, Halep bölgesinde Sünni bir eyalet, Şam’da Kuzey komşusuna düşman olan bir diğer Sünni eyalet olacak ve Dürziler de belki bize ait olan Golan’da, mutlaka Havran’da Kuzey Ürdün’de başka eyaletler kuracaklardır. Bu gelişmeler uzun vadede barış ve güvenlik için garantör olacaktır ve bu hedef bugün bile erişebileceğimiz bir noktadadır.’

İşte plan böyle…
İsrail’in amacı açık; Suriye’yi parçalamak suretiyle İsrail yanlısı bir yönetimi iş başına getirmek, kopan parçalardan İsrail’e müttefik yönetimler kurmak, İran’ı bölgeden uzaklaşıtırıp yalnızlaştırmak ve sonrasında İran’ı hedef almak, planı bu projesi bu.
Şimdi…

HER PARÇALANMA BİR TEHDİT

Irak parçalanıyor ve İsrail yanlısı bir Barzani devlet oluyor…
Suriye henüz parçalanmadı ama iç savaş sürüyor, yerel yönetimler oluşuyor…
Hem Irak hem de Suriye’de kopacak her parça Türkiye’ye tehdit olacak çünkü bu parçalar etnik ve mezhepsel farklılar üzerine kuruluyor… Böylesi bir ayrıştırma ve parçalamanın sonuçları Türkiye’ye yansımayacak mı?

NEDEN?

Suriye bir devlet, Birleşmiş Milletler üyesi bir devlet.
Ve Suriye şu anda işgal altında, bir yanda teröristler bir yanda ABD…
Dünya Suriye’yi bombalıyor, insanlar ölüyor, göç ediyor…
Çaresiz kaldı Suriye, Rusya’dan yardım istedi, uluslararası hukuka göre tek yabancı yasal güç Ruslar… Bir de İran çünkü Suriye’nin İran’a işbirliği sürüyor…

TÜRKİYE REJİM MUHALİFLERİYLE YAN YANA

Türkiye güvenlik amacıyla Suriye’ye asker gönderdi ama Suriye ile işbirliği yapmadı. Onun yerine adına Özgür Suriye Ordusu denilen unsurlarla işbirliğine gitti ve bu ÖSO, Esad karşıtı muhalif bir güç. Yani Türkiye, Suriye’deki rejim muhaliflerle işbirliğinde…

Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız diyor ama toprak bütünlüğünü riske atan rejim muhalifleriyle yan yana.
Türkiye, Suriye’nin parçalanmasına izin vermeyiz diyor ama teröristlere karşı Suriye ile yine işbirliği yapmıyor.

ABD VE İSRAİL PLANLARI İŞLİYOR

Öte yanda…
Irak ve Suriye’yi parçalamak isteyen asıl güç İsrail… Strateji İsrail’den silahlı güç ABD’den, süreç işliyor…

Peki, Esad’a karşı olduğunu ilan eden bir Türkiye, Suriye ile işbirliği yapmak yerine rejim muhalifleriyle işbirliği yapmanın Suriye’nin parçalanmasını kolaylaştıracağını bilmiyor mu?

Ve Türkiye, izlediği Esad karşıtı siyaset stratejinin ABD ve İsrail’in işine geleceğini görüyor mu?

Bu soruların mutlaka bir cevabı olmalı…

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Üç Beş Çapulcu 'Nerden Çıktı' Erdoğan 'Bakanımı Gönderdim' Yeni Şafak 'Senaryo Düştü' Alparslan Var Osman Gazi Var Erdoğan Var 'Atatürk Yok'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Meclis'te İYİ PARTİ'ye AĞIR İTHAM'