Anasayfa
21 Mayıs 2022 ( 8696 izlenme )

Suriye Yanıt 'Oyun Bu'

Suriyeli göçmenler, Türkiye'deki siyasi gündemin ilk sıralarındaki yerini korurken; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki "güvenli bölgelere" geri gönderme planına Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

‘ERDOĞAN ‘BİR MİLYONLUK PROJEMİZ VAR’ DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mayıs ayı başında yaptığı açıklamada, 1 milyon Suriyeli sığınmacının, sınırdaki "güvenli bölgelere" gönderileceğini; buralarda konut ve altyapı inşa edileceğini söyledi.

‘SURİYE HALKINA YAPILAN OYUNLARI REDDEDİYORUZ’
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın açıkladığı bu planı kabul etmeyeceklerini duyurdu. Bakanlıktan, Suriye'nin resmi devlet ajansı SANA'ya yapılan açıklamada, "Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, Erdoğan’ın ucuz açıklamalarını ve Suriye halkına yapılan oyunları reddediyor" ifadelerine yer verildi.

‘ASIL AMAÇ SÖMÜRGECİLİK’
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları için "Suriye’ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyun" nitelendirilmesi yapılırken, "Asıl amaç sömürgecilik" ifadeleri kullanıldı.

'3.6 MİLYON SIĞINMACI'
Türkiye, 2011 yılında Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından en çok mülteci ağırlayan ülke konumuna gelirken, 3,6 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. 2016’dan bu yana yaklaşık 500 bin Suriyeli TürkiyeSuriye sınırındaki “güvenli bölgelere” geri döndü.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Durum kritik: 'Test Pozitif' Özkiraz 'Böyle Fark Hiç Görülmedi' ERDOĞAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!.. Canlı Yayın Gürpınar 'Ortalık Toz Duman'