Suudi Arabistan, 1 Ekim itibarıyla Türk bandrollü ürünlere ambargo uygulama kararı aldı. Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda Suudi Arabistan’ın 90. Milli Günü için bir afiş yer aldı.Afiş sosyal medyada büyük tepki çekti. Türkiye daha önce, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud'un vefatı sebebiyle bir günlük milli yas ilan etmişti.

TÜRK MALLARINA BOYKOT
Suudi Arabistan son bir yıldır örtülü olarak sürdürdüğü Türk malları ambargosunu genişletiyor. Temmuz ayından bu yana firmalardan Türkiye'den mal alınmayacağına yönelik resmi taahhüt alan hükümetin ambargosu 1 Ekim'de başlıyor. Suudi Arabistan hükümetinin ambargo hakkında resmi bir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor.

İHRACAT DURMA NOKTASINDA
Bölgede 30 yıldır iş yapan bir ihracatçı Suudi hükümetinin ithalatçılara Türkiye'den mal almayacaklarına yönelik taahhütname imzalatmasından sonra taleplerin durduğunu söylüyor. “Müşterilerimiz Türk ürünlerine alıştı, memnun. Ancak alamıyorlar. Bize üçüncü bir ülke üzerinden gönderin diyorlar” diyor. Özellikle Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu illerinden yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi nedeniyle bu bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler çok tedirgin.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDAKİ SUUDİ ARABİSTAN AFİŞİ TEPKİ ÇEKTİ
Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda Suudi Arabistan’ın 90. Milli Günü için bir afiş yer aldı. Afiş sosyal medyada büyük tepki çekti. Sozcucomtr'ye bilgi veren İstanbul Havalimanı kaynakları, en fazla uçuş yoğunluğu olan ilk 10 ülkenin vatandaşlarının kullandığı terminallere, o ülkelerin ulusal günleri için afişler konduğunu, söz konusu afişin sadece Suudi Arabistan'a has olmadığını bildirdiler. Yetkililer bu konudaki afişlerin konduğu günün ertesinde kalktığını da sözlerine ekliyor.

RUMLARI DESTEKLEMİŞLERDİ
ABD ve AB ülkelerinin Güney Kıbrıs’a destek vermesinin ardından, şeriatla yönetilen Suudi Arabistan da Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın yanında saf tuttu.Rum kesimini stratejik müttefik kabul eden Suudi Arabistan'ın milli günü kutladılar! İstanbul Havalimanı'nda rezaletGüney Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Al Assaf, “Türkiye’nin Akdeniz’deki yasa dışı faaliyetleri karşısında baş müttefiklerimizden Güney Kıbrıs’ın yanındayız. Askeri iş birliğimizi artıracağız.” diyerek Türkiye’yi üstü kapalı olarak tehdit etti.

YAS İLAN EDİLMİŞTİ
Türkiye, 2015'te Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud'un vefatı sebebiyle bir günlük milli yas ilan etmişti. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud'un vefatı sebebiyle 24 Ocak'ta bir günlük milli yas ilan edilmiştir. Bu vesile ile merhum Kral Majesteleri Abdullah bin Abdulaziz el-Suud'a Yüce Allah'tan rahmet diliyor, kardeş Suudi Arabistan halkı ile Arap ve İslam Alemi'ne taziyelerimizi iletiyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Suud Tavır 'AKP Kutlama'