Üç öğün verilen yemek sayısının ikiye indirildiği, bunlardan yalnızca birinin 3.5 TL olacağı, diğeri için 18 TL ödeneceğine işaret eden duyuru, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin tepkisini çekti.

İstanbul Üniversitesi'ne bağlı yemekhanelerde, 2 Ocak'tan itibaren kahvaltı hizmetinin kaldırılacağı ve öğrencilerin daha önce her öğünde kullanabildikleri indirimli yemek haklarını tek öğünde kullanabilecekleri duyuruldu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı resmi Twitter hesabından şu açıklama yapıldı:

‘KAHVALTI YOK, İNDİRİM BİR ÖĞÜN’’

"02.01.2020 Perşembe gününden itibaren tüm yemekhanelerimizde kahvaltı hizmeti verilmeyecektir. 02.01.2020 tarihinden itibaren öğrencilerimizin indirimli yemek hakkı 1 öğünle devam edecektir. Gündür öğrenim gören öğrencilerimiz “öğlen yemeklerinden”, akşam öğrenim gören öğrencilerimiz “akşam yemeklerinden” öğrenci ücreti üzerinden faydalanabilecektir."

TEPKİ VAR

Güncellenen fiyatlara göre, üç öğün verilen yemek sayısı ikiye indirilirken, bunlardan yalnızca biri 3.5 TL olacak, diğeri için ise 18 TL ödenecek. Bu durum öğrencilerin tepkisini çekti. Pek çok paylaşımda İstanbul Üniversitesi devletten en büyük desteği alan üniversite olduğu, 2019'da İstanbul Üniversitesi'ne 1.392.147.000 liralık ödenek ayrıldığı, bu eğitim yılı başında yemeklere zaten yüzde 60 zam yapıldığı hatırlatıldı.

MİLLETVEKİLLERİNE MECLİS LOKANTISI SUDAN UCUZ

Bazı paylaşımlarda İstanbul Üniversitesi yemekhanesindeki fiyatlar ile TBMM lokantasındaki fiyatlar da karşılaştırıldı. Bu tepkilerin birleştiği #ÖğrenciyeDeğilCebe etiketi, Twitter'da Türkiye gündemine girdi. Ekşi Sözlük'te de konuyla ilgili onlarca girdi yapıldı. 'İstanbul üniversitesi yemekhane sınırlaması' başlığı, gün içinde en çok 'entry' yapılan başlıklardan oldu.

Kaynak: Sputnik News

'Kahvaltı Yok, İndirim Bir Öğün'