Anasayfa
22 Kasım 2022 ( 2615 izlenme )

Tek Soru 'Akar Çıldırdı'

TBMM'de yapılan Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde İYİ Partili Aytun Çıray ile Bakan Hulusi Akar arasında sert tartışmalar yaşandı.

ÇIRAY: ‘ÇUVALCIDAN NEDEN ÖDÜL ALDINIZ’
Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde gergin anlar… İYİ Partili Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, Türk askerinin başına çuval geçiren ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’dan liyakat madalyası almasını gündeme getirdi ve “O ödülü niye aldınız?” diye sordu.

AKAR: ‘NAH ALIRSIN BÖYLE OY’
Hulusi Akar “Bir tek ben mi aldım, almayan yok” diye savunma yaptı. Akar, Çıray’ın “Bu ödülü reddetseydiniz sonuçları ne olurdu? Genelkurmay Başkanı olmanızın önünü keserler miydi?” sözlerine Akar, sinirlendi, masaya vurarak “Karşına kamerayı koy, şov yapmak için. Biraz sonra bunları yayınlayacaksın, oy alacaksın. Nah alırsın böyle oy. Bozulmuşsun” dedi.İkili arasında yaşananlar tutanaklara böyle yansıdı:

‘ÖNÜNÜ KESERLER MİYDİ'
Çıray: Eski defterleri açmak olacak ama madem buradasınız, Süleymaniye'de Türk askerinin başına çuval geçirilme emrini veren ABD'li komutan Odierno’nun elinde liyakat nişanı aldınız. Sizin bu ödülü aldığınız saatlerde PKK'lılar İdil'de silahlarıyla resmi geçit yapıyordu. TSK'nın kurumsal onurunu yerle bir eden adam aracılığıyla verilen bu ödülü niye kabul ettiniz? Bu ödülü reddetseniz, sonuçları ne olurdu? Genelkurmay Başkanı olmanızınız önünü keserler miydi?
Akar: Bir tek ben mi aldım o ödülü? Bilmeden konuşmayın.

‘ACZİYETİN İFADESİ BU’
Çıray: Acziyetin ifadesi, kendi kişiliğinizi ortaya koyuyorsunuz. Her kim almışsa ayıp etmiştir.
Akar: Karşına televizyonu alıp propaganda yapıyorsun. Boş konuşuyorsun.

‘BAĞIRMA’
Çıray:
Bağırarak haklı olamazsın. Sadece acziyetinizi ortaya koyuyorsunuz.
Akar: Aynı şeyi ciklet gibi çiğniyorsun. Aç bak listeye, almayan yok (masaya vurarak).

‘BU ÖDÜLÜ KİMİN ELİNDEN ALDIĞINIZ ÖNEMLİ’
Çıray:
Bu ödülü kimin elinden aldığınız önemli.
Akar: Karşına kamerayı koy, şov yapmak için. Biraz sonra bunları yayınlayacaksın, oy alacaksın. Nah alırsın böyle oy.”

‘AYIP SİZE’
Çıray:
Genelkurmay Başkanı ile karşılaşıyorum. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nde Müsteşarlık yapmış, devletin ne demek olduğunu bilen biriyim. Akıl vermeyin.
Akar: Bozulmuşsun.
Çıray: Sizsiniz bozuk.
Akar: Sen bozuksun. Yazıklar olsun.”

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dev Türk Firması 'Satış' Tepkiler Büyüyor 'Böyle Gitmez' AKP'ye Kabus 'Alo Yardım Açıldı' Aytunç Altındal: 'Karadeniz'e Dikkat'