İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile CHP'li belediyelere corona virüsü dayanışması için bağış izni vermemesinin ardından Antalya'nın CHP'li Muratpaşa Belediyesi, CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı belediyelerinin aşevi yardım hesaplarını da bloke etmişti. Sözcü HaftaSonu'na konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ''Önümüze duvar örüldü'' dedi.

BELEDİYE AŞEVİ HESAPLARI DAHİ KAPATILDI
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını sürecini değerlendiren Büyükerşen, hükümetin almış olduğu kararları, CHP’li belediyelerin başlattığı ve İçişleri Bakanı tarafından yasaklanan bağış kampanyalarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Açıklama şöyle;

’25 YILDIR YOKSUL VE MUHTAÇLARA KESİNTİSİZ YARDIM YAPIYORUZ’
* Belediyeler devletin ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm faaliyetleri, tüm harcamaları denetim altındadır. Anayasadan ve yasalardan kaynaklanan bir yetkiyi kullanmak, niçin ”devlet içinde devlet olmaz” anlayışıyla kısıtlanabilir? Örneğin biz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak, 25 yıldır yoksul ve muhtaç ailelere kesintisiz yemek yardımı yapıyoruz. Aşevimize gelemeyen yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın evlerine götürüyoruz. Bu faaliyetimiz 25 yıldır da yılda en az 2-3 kez denetleniyor. Hesaplar inceleniyor. Bugüne kadar bir uyarı bile almadık.

‘HESAPLARIMIZ BLOKE EDİLDİ, ÖNÜMÜZDE DUVAR ÖRÜLDÜ’
* Bağış kampanya hesaplarının bloke edilmesinin hemen ardından bu sefer de, Aşevi bağış hesaplarımıza bloke getirildi. Ancak halkımızın en zor günlerinde, en çok ihtiyaç duydukları bir zamanda önümüze bir duvar örüldü ve engellendik.

‘HALK HİZMET VE YARDIM BELEDİYELERİN ASLİ GÖREVİDİR’
* Belediyeler olarak bizlerin temel görevi, hizmet ettiğimiz bölgede yaşayan halkın ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu kimi zaman patlayan su borusunu onarmak, kimi zaman gıda ve yemek yardımı yapmak, eğitim, sağlık gibi konularda da sosyal belediyecilik anlayışı gereği, eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır. Bu bağış kampanyalarını açmamıza halkın isteği doğrultusunda karar verildi.

‘VATANDAŞLARIMIZIN BAĞIŞLARI ENGELLENDİ’
* İmkanı olan herkes, elinden geldiğince bağışta bulunmak ve destek olma talebini belirterek bizden yol göstermemizi istiyorlardı. Hiçbir siyasi niyet gütmeden, böyle bir sürecin getireceği kar-zarar noktasına asla hesaba katmadan, diğer çalışmalarımız yanında bağış kampanyalarını başlattık. Ancak birden bire bu bağış kampanyaları ‘yardım’ başlığı altına sokuldu ve yasaklandı. Oysa, kanun belediyelerin bağış alabilmelerine olanak tanıyor. Ancak hükümet buna, ‘yardım toplamak’ dedi ve kanunen yetkiniz yoktur diyerek durdurdu.

‘GÜCÜMÜZ VAR AMA BU GÜÇ GEREKSİZ YERE HARCANIYOR’

* Dünyanın 100 yılda bir gördüğü bir salgınla karşı karşıyayız. Ancak 2020 yılındaki Türkiye, 1921 yılındaki Türkiye değil. Köprüler, otoyollar, tüneller, yöneticilerimiz için yeni meskenler yapabilme güç ve kudretine sahibiz. Belli büyüklükte bir ekonomimiz, bütçemiz ve gücümüz var. Sorun, bu gücün ve bütçenin çok başka ve gereksiz yerlere harcanmış olması. Siz bütün bu kaynakları hesapsız-kitapsız tüketirseniz, bugün halka çağrıda bulunup başlattığınız yardım kampanyasını Tekalif-i Milleyi emirlerine benzetmeniz pek inandırıcı olmaz. Olmadı da zaten.”

‘BİZLERLE İŞBİRLİĞİ YAPILSAYDI ÇOK DAHA FAZLA YARDIM TOPLANABİLİRDİ’
* Kesinlikle katılırım. Öncelikle bu ayrımcı tavır karşısında milletin hevesi kırıldı. Niyetlenen birçok kişi vazgeçti. Bir tür güvensizlik oluştu. Cumhurbaşkanı’nın başlattığı kampanyaya bugüne kadar 1 buçuk milyar lira bağış yapıldığı açıklanıyor. İnanıyorum ki, belediyelere özellikle de CHP’li belediyelere karşı böyle bir tavır gösterilmeseydi, bu miktar çok daha fazla olabilirdi.”

Kaynak: Sözcü

Tepki Ağır 'Önümüze Duvar Örüldü'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Banu Özdemir 'Karar'