Anasayfa
28 Kasım 2020 ( 524 izlenme )

Tepki Büyük 'Kapatın O Zaman'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, AYM'nin 'hak ihlali' demesinin ardından Enis Berberoğlu'na ilişkin yeniden yargılamaya yer olmadığına ilişkin karara yönelik sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

‘ADALET HEPİMİZ İÇİNDİR’
“Adalet dediğimiz kavram dünyanın en soylu kavramıdır. İnsanın temelidir. Saygın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Hukuk devleti adaleti sağlayan devlettir. Anayasa'da diyor ki: AYM kararları Resmi Gazete'de hemen yayınlanır. Yasama yürütme ve yargı organlarını bağlar.”

‘ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA HERKES UYACAK’
“ Şimdi AYM'nin aldığı bir karara yasama uyuyor ama bir alt yargı organı diyor ki AYM kararlarına uymayacağım. Bir üst mahkemenin verdiği kararı alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir çürüme var. Devlet hepimizin devleti, vatan da hepimizin vatanı. Bu Anayasa referanduma gitti mi? Gitti. Beni bağlıyor, parlamentoyu bağlıyor, AYM'yi bağlıyor. Tuz kokar arkadaşlar, o zaman vatandaş da der ki, 'ben de vergi ödemiyorum, AYM kararına uyulmuyorsa ben neden vergi dairesinin müdürünün talebini yerine getireceğim? Bir kaosa zemin hazırlanır.”

‘BU BÖYLE GİTMEZ’

“Biz adaleti ayaklar altına alan bir karar olduğunda sessiz mi kalacağız? Bir kişi haksızlığa uğradığı zaman görmezden mi geleceğiz? Bir hakim çıkacak ben senin kararına uğmayacağım diyecek. O zaman AYM'yi kapatalım, yargıyı da kapatalım. Orada tuz kokmuş demektir. Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapması lazım.”

'PEŞ PEŞE KARAR'
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi.

MAHKEME HAPİS CEZASINDA DİRENİYOR
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Meclis’te milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasında direndi.

ANAYASA MAHKEMESİ ‘HAK İHLALİ VAR’ DEMİŞTİ
Anayasa Mahkemesi (AYM), 5 yıl 10 aylık hapis cezasının kesinleştiğine ilişkin kararının TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunmasıyla milletvekilliği düşürülen İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun siyasi ve kişilik haklarının ihlal edildiğine karar vermiş ve Yüksek Mahkeme, Berberoğlu'nun "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine dair kararı oy birliğiyle almıştı.

SÖZCÜ YAZARLARINA HAPİS

Öte yanda Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 8 sanığın “FETÖ'ye yardım” iddiasıyla aldığı ceza İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafından onandı. Söz konusu haber, Sabah gazetesi tarafından geçildi.

EMİN ÇÖLAŞAN, NECATİ DOĞRU, GÖKMEN ULU…
Mahkeme yapılan yargılama sonucu 8 sanığı 'FETÖ'ye yardım'dan ceza verilmişti. Buna göre; Emin Çölaşan'a 3 yıl 6 ay 15 gün, Necati Doğru'ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Mustafa Çetin'e 3 yıl 4 ay, Metin Yılmaz'a 3 yıl 4 ay, Yücel Arı'ya 1 yıl 13 ay, Gökmen Ulu'ya 1 yıl 13 ay, Yonca Yücekaleli 1 yıl 13 ay hapis cezası verilmişti. Mahkeme, Mediha Olgun'un beraatına hükmetmişti.

Kaynak: Ajanslar

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'DOLAR ZIPLIYOR' Diyanet: 'Geri Dönün' Cezalara yüzde 23.73 ZAM!.. MHP'li Başkan: 'Ben Tebliğciyim'