Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen 237 sanıklı Ergenekon davası önceki gün Savcı’nın açıkladığı mütalaa ile resmi olarak çöktü.

‘CANLARIMIZI ALDILAR’
Ancak verilen mütalaa ne bu kumpasın açtığı yaraları sardı, ne de mağdurların acısını hafifletti. “Telafisi mümkün olmayan şeyler yaşadık. Canlarımız artık geri gelmeyecek” diyen Ergenekon davasının mağdurları konuştu.

KUMPASIN SİYASİ AYAĞI NEREDE?
Ergenekon soruşturması sürecinde yaşamını yitirenlerden biri de Yarbay Ali Tatar’dı. Yarbay Ali Tatar, bu kararı öğrendikten sonra 19 Aralık 2009 tarihinde polislerin kendisini almaya geldiği sırada intihar etti. Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar ise adaletin tecelli ettiğini söylemek için çok erken olduğunu belirterek, “Bu davanın esas sorumluları olan örgütün üst düzey yöneticileri yurtdışına kaçmış durumda. Öte yandan bu kumpas ve diğer kumpasların müsebbibi olan siyasi uzantıları ile ilgili hiçbir şey yapılmadı. Bunlar ortadayken adalet tecelli etti demek mümkün değil” dedi.

TÜRKAN SAYLAN YAŞAMINI YİTİRDİ
Türkan Saylan’ın Saylan’ın hayatının sonuna kadar başkanlığını yürüttüğü, çok sayıda öğrenciye eğitim bursları sağlayan Çağdaş yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) büroları da bu süreçte basıldı. Bir süredir kanser tedavisi gören Saylan, operasyondan bir ay sonra 18 Mayıs 2009’da yaşamını yitirdi (Cumhuriyet, 2 Aralık 2018).

11 YILLIK KUMPAS SONUNDA AÇIĞA ÇIKTI
FETÖ’nün Ergenekon soruşturmasına ekleme amacıyla farklı soruşturma numaraları üzerinden 379 kişiyi dinlediği ortaya çıktı. Kod Ergenekon soruşturmasının yedeği haline getirilen dosyada eski Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun yanı sıra siyasiler yer aldı. Örgütün, 379 kişiyi dinlediği, dosyaya da 515 kişiyi eklediği ortaya çıktı.

‘ERDAL SARIZEYBEK, SABİH KANADOĞLU, MEHMET MOĞULTAY, ANIL ÇEÇEN, SÜHEYL BATUM…’
Söz konusu dosyalarda, Eski Ticaret ve Kültür Bakanı Oktay Agah Güner, Emekli Tuğgeneral Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hukuk profesörleri Anıl Çeçen, Süheyl Batum, eski Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, emekli Albay Erdal Sarızeybek, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da aralarında bulunduğu 379 kişi hakkında iletişimin denetlenmesine ilişkin tedbir uygulandığı belirlendi.

ADI GEÇEN TÜM İSİMLERE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilleri Bülent Başer, Zafer Koç ve Savcı Hikmet Pak tarafından incelenen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında, şüpheliler hakkında fazla delil olmadığı vurgulandı. Şüphelilerin dokümanlarda yazılı soyut cümlelerle ve telefon görüşmelerindeki soyut ve muğlak sözlere atıf yapılarak örgütle ilişkilendirilmek istendikleri kaydedildi. Takipsizlik kararında hukuka aykırı delil elde edildiği, ‘Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir’ prensibine vurgu yapılarak toplanan delillerin hukuka aykırı kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Açığa çıkan bu kumpasla ilgili olarak en ilginci Erdal Sarızeybek hakkında kurulan tezgahlar oldu. Bakın neler yaşandı?

Tezgah Çöktü 'Tepki Büyük'