Anasayfa
16 Mayıs 2019 ( 469 izlenme )

Trump: 'Kendi Vatandaşımın İşini Kapmalarına İzin Vermem'

ABD Başkanı Donald Trump, Green Card uygulamasını hedef alan "liyakat esaslı göçmenlik sistemine" ilişkin teklifinin detaylarını kamuoyuna açıkladı. Trump gerekçe olarak ‘Yabancı işçiler gelip burada normalde Amerikalı işçilerin gidebileceği işleri alıyorlar. Teklifimiz bugün burada yaşayanlara karşı kutsal görevimizi yerine getiriyor.” Diye konuştu.

Beyaz Saray’ın bahçesinde düzenlediği basın toplantısında Trump, teklifi “modern dünyanın kıskanacağı” bir sistem olarak tanımladı. Söz konusu sistemin, Amerikan işçilerinin menfaatlerini önceleyen bir sistem olacağını belirten Trump, “Gelecek nesillerimizin gelişmesini fırsat verecek bir sistemi şimdi uygulamalıyız.” Dedi.

TRUMP: ‘DIŞARIDAN GELİP BİZİM VATANDAŞIMIZIN İŞİNİ KAPIYORLAR’


Çekiliş sisteminin ülkedeki sosyal güvenliğe ve sosyal refah programlarını kötü etkilediğini savunan Trump, bu yeni sistemle ülkeye gelen yüksek vasıflı göçmen oranını yüzde 12'den yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Trump, “Yabancı işçiler gelip burada normalde Amerikalı işçilerin gidebileceği işleri alıyorlar. Teklifimiz bugün burada yaşayanlara karşı kutsal görevimizi yerine getiriyor.” diye konuştu.

‘AMERİKA’YA FAYDALI OLACAKLAR GELSİN’

Sistemin detaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Trump, “Yeni teklifle her yıl verilen Green Card sayılarında herhangi bir düşüş olmayacak. Rastgele seçme yerine artık ABD'ye göçmen olarak kabul edilmek için basit ve evrensel kriterler getireceğiz.” dedi. Puanlama esaslı bir Green Card sistemi getireceklerini kaydeden Trump, “Mevcut Green Card tiplerini ‘Amerika'yı İnşa Et Vizesi' ile değiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Amerikan işçilerini koruma amaçlı olarak önceliğin yüksek maaşı kişilere verileceğini belirten Trump, göçmenlerin finansal olarak kendilerine yetecek durumda olması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşin rengi değişiyor: 'İmamoğlu'na Kumpas' Böyle Tesadüf Yok: 'Kızlar ve Damatlar' Saat 21.00, Tele 1: 'Demokrasi Arenası' Cumhurbaşkanlığı Kurul Üyesinden Yıldırım Çark!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Güzel haber: 'İmamoğlu Söyledi AKP Yaptı'