İngiliz haber ajansı Reuters ve ABD'li Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı yetkililerin, ABD'nin kuzey Suriye'deki askerlerini çekmeye hazırlandığını söylemesinin ardından, ABD Başkanı Donald Trump "Suriye'de IŞİD'i yendik, Trump başkanlığı döneminde orada bulunmamızın tek nedeni oydu." dedi.

ÇEKİLME TAKVİMİ MASADA

Reuters'ın haberine göre, kuzeydoğu Suriye'de bulunan tüm ABD'li askeri birliklerin çekilmesi değerlendiriliyor. CNN de, Pentagon'daki bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, "tamamen çekilme" planının üzerinde çalışılmaya başladığını, kararın ABD Başkanı Donald Trump tarafından alındığını söyledi. Wall Street Journal'a göre ise çekilme çok kısa zaman içerisinde başlayacak ve bu konuda sahada işbirliği yapılan gruplara bilgi verildi. ABD, kuzeydoğu Suriye'de omurgasını Kürt silahlı gücü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile IŞİD'e karşı işbirliği yapıyor. 2014'ten bu yana destek verdikleri YPG, IŞİD'le mücadelede ABD'nin sahadaki gücü konumunda ve ülkenin neredeyse 4'te birini kontrol ediyor.

ABD DAHA ÖNCE DE ‘ÇEKİLECEĞİZ’ DEMİŞTİ

ABD'den daha önce Suriye'den askerleri çekmek konusunda farklı açıklamalar gelmişti. Mart 2018'de ABD Başkanı Donald Trump, askerlerin Suriye'den çekileceğini açıklamış, "Orada bulunmamızın tek nedeni IŞİD'di. Başka bir nedeni yoktu. Bu hedefe büyük ölçüde ulaştık." demişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü böyle bir plandan haberdar olmadığını söylemiş, Pentagon yetkilileri yaptıkları farklı açıklamalarla henüz Suriye'den çekilmenin söz konusu olmadığını belirtmişti. Trump daha sonra, Suriye'den çekilmeden önce "kalıcı bir iż bırakmak istediklerini" açıklamıştı.

Trump konuştu... Reuters yazdı.. YENİ HAMLE!..