Türk iş insanı Ekim Alptekin, Türk hükümeti kastedilerek ‘yabancı bir hükümet adına ajanlık yapmakla’ suçlandı. İddianame, Alptekin’i Trump’ın eski danışmanı Flynn ile birlikte ‘komplo kurmakla’ suçluyor.

YABANI HÜKÜMET ADINA AJANLIK

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilgili soruşturmada Flynn ile birlikte çalışmakla suçlanan Türkiye-ABD İş Konseyi'nin eski başkanı Ekim Alptekin hakkında iddianame yayımlandı. Alptekin, komplo kurmak ve yabancı bir hükümet adına ajanlık yapmakla itham edildi.

Mueller, Alptekin’i, Flynn'in 2016’daki ABD başkanlık seçiminden önce Türk hükümeti adına lobi çalışması yapmak için kendisinden para aldığı iddiasıyla 2017 yazında soruşturmaya dahil etmişti.

KOMPLO İDDİASI

New York Times gazetesi, haberi, "Türkiye'nin ABD'yi Fethullah Gülen'i sınırdışı etmeye zorlamaya yönelik kampanyası ile ilgili federal soruşturma kapsamında, Flynn'in iki eski işbirlikçisi hakkında iddianame yayımlandı" diye duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı'nın iddianamesinde, hem Alptekin (41) hem de Rafiekian (66), komplo kurmak, Türk hükümetinin yasadışı ajanı olarak faaliyette bulunmak ve FBI'a yalan ifade vermekle itham edildi.

GÜLEN DE İŞİN İÇİNDE

İddianamedeki suçlamalardan biri, ikiliyi, 'Türk hükümetinin iadesini talep ettiği Fethullah Gülen'e karşı ABD'li siyasetçileri ve Amerikan kamuoyunu gizlice etkilemeye yönelik komployo dahil ediyor'. Komplo için 'Rafiekian ve iddianamede 'A Kişisi' diye söz edilen şahsın kurduğu bir şirketin kullanıldığı' ileri sürülüyor. 'A Şirketi' diye sözedilen şirketin 'A Kişisi'nin ulusal güvenlik uzmanlığı üzerinden hizmet verdiği kaydediliyor.

Burada kasdedilen Kian'ın ortağı olduğu emekli general Flynn'in Flynn Intel Group adlı şirketi. Bu kapsamda Kian, Trump'ın başkan seçilmesiyle koltuğa oturması arasındaki ara dönemde Ulusal Güvenlik Danışmanlığı ile ilgili geçiş ekibinde yer almıştı.

Kian ile Flynn Intel Group, 2017'de soruşturma kapsamına alındı. Flynn, Özel Savcılık ile anlaşma yapıp 1 Aralık 2017'de çıkarıldığı mahkemede suçlamaları kabul etti.

Kaynak: Sputnik/ Sözcü

TÜRK İŞ ADAMINA 'CASUSLUK' SUÇLAMASI !