'MEHMETÇİĞİN GÖNÜL BIRAKTIĞI YER'

2067 izlenme 01 Aralık 2018
Reklamlar
Şemdinli'ye 65, Hakkari'ye 195, Irak sınırına ise sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan 9 bin 288 nüfuslu Derecik Beldesi, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin TBMM'de geçmesi ile ilçe statüsüne kavuştu. 

İLK RESMİ ZİYARET

1930 ile 1994 tarihleri arasında köy olan Derecik, 1995 tarihinden sonra belde oldu. 65 yıllık köy ve 23 yıldır belde olan Derecik'in ilçe olmasının ardından Hakkari'ye son kararname ile atanan Vali İdris Akbıyık da ziyaret etti.

KAYMAKAM ATANDI

Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Tuğgeneral Emre Tayanç ile birlikte Derecik ilçesine gelen Vali Akbıyık, ilk olarak 21 Kasım'da göreve başlayan Kaymakam İdris Arslan'ı makamında ziyaret etti. Ardından da Derecik Devlet Hastanesi'ne geçen Vali Akbıyık, Umurlu Sınır kapısı ve askeri üs bölgeleri gezdikten sonra ilçeden ayrıldı(DHA, 29 Kasım 2018).

DERECİK NEDEN ÖNEMLİ

Hakkari ilimiz İranIrak sınırlarının birleştiği üçgende yer alır. Bu üçgenin merkezi Şemdinli’dir çünkü hem Irak hem de İran’la müşterek sınırları bulunur. Derecik bu merkez üçgenin de merkezidir, tam üçlü sınırların kesiştiği bölgede yer alır.

PKK KAMPLARI DERECİK BÖLGESİNDE
Image result for pkk kampları sarızeybek
Irak kuzeyinde çok yer vardır, teröristlere inlik eden. Bu yerler bugüne kadar değişik isimlerle anıldı ve medyada da yer aldı. Belki de en çok duyduğumuz isimler Sinat, Haftanin, Zap, Avaşin, Basyan, Hakurk ve Kandil oldu. Özellikle Kandil son dönemlerde adı sıkça telaffuz edilen ve örgütün Büyükanıt deyimiyle “kalpgah” bir kamp olarak anlatıldı ama bunlar doğru değil. Çünkü teröristin “kalpgahı” olmaz! Terörist sürekli yer değiştirir, aynı arazide uzun süreli kalmaz.

Şimdi yıl 2018.. Bugün itibariyle terörist nerede? ŞırnakŞemdinli hattında ve Derecik güneyi ve batısında. Başka? Irak kuzeyinde ve üçlü sınırda.

KAÇAKÇILIK COĞRAFYASI

Teröristin arazide aradığı iki özellik vardır; biri, kaçağı kontrol edebilmeye, diğeri ise operasyondan kısa sürede kaçıp kurtulmaya elverişli yer olması. Kaçak örgüte finans sağlar, bu nedenle önemlidir. Asker sürekli, peşinde olduğundan, kaçabilmek de bir o kadar önemlidir terörist için. Terörist kaçakçılığı kontrol ve denetim altına almak zorundadır, çünkü para kazanacaktır, bu parayla ekmek alacak, silah alacak, mermi alacaktır. Dolayıyla bir yerde kaçakçılık varsa eğer, dikkatli olmak gerekir, çünkü her an bir terörist karşınıza çıkabilir. Arazide aran ikinci özellik, kaçmak, kaçabilmek meselesidir.

HEM IRAK’A HEM DE İRAN’A KAÇIŞ YOLLARI VAR

Yurt içinde kaçabilmek o kadar kolay değildir, bakmayın siz bunları operasyonlardan kaçıp kurtulduğunu, sayıları azdır, az kişi kolay kaçar, kolay saklanır. Bizim anlatmaya çalıştığımız yurt dışından gelip, sınırlarımızı açıp, eylem yapıp, sonrasında kaçmayı planlayan teröristlerin nerelerde olabileceğidir. Bu durumda eğer ki terörist arıyorsanız bizim ülkemizde, önce hudutlara bakacaksınız çünkü bizde hudut demek; kaçak demektir, kaçak ise hudutlardadır.

STRATEJİK ÜÇGEN

Van’ı merkez alıp Zaho’ya ve Urumiye’ye birer çizgi çekin, bir üçgen göreceksiniz. Biraz dikkatli bakılacak olursa bu üçgenin, kaçağın ve terörün asıl bölgesi olduğunu da göreceksiniz. İsterseniz gidin bu bölgeye, gidin TürkiyeİranIrak sınırlarının birleştiği yere ve bu bölgenin Irakİran uzantısı olan Zagros Dağlarına, teröristler oradadır. Zagros ya da Dalamper dağları denilen bu bölge, üçlü sınırdadır. Çünkü bu coğrafik konum, teröriste, hem Irak hem de İran’ın hududuna yakın arazileri kullanma imkânı verir, bu hem kaçmayı kolaylaştırır, hem de kaçağı kontrolünü sağlar. 

HAKURK BASYAN AVAŞİN VE ZAP

Bakın yerlerine; Hakurk, Avaşin, Basyan ve Zap kamplarına, hepsi ŞırnakHakkari sınır hattında ve hepsi İran sınırına doğru kademeli olarak dizilmiş. İşte denklem budur; Terörist bu stratejik üçgende kendisine öyle bir yer bulmuştur ki, hem kaçak giriş ve çıkış patikalarını kontrol etmekte, hem kolay lojistik destek sağlamakta, hem ülkemiz sınır boylarında varlığını göstermekte, hem de yapılan operasyonlardan kolayca kaçabilmektedir.

HAVA KUVVETLERİ NERELERİ BOMBALIYOR

ABD istihbarat verdi ve biz de bu istihbaratla Irak kuzeyini bombaladık. Nereleri bombaladık? Bakın Genelkurmay internet sitesine, bakın hava harekâtı sonuç raporlarına, bakın bomba atılan yerlere, hepsi aynı; Hakurk, Basyan, Avaşin, Zap ve Kandil. Demek teröristler burada, burada ki ABD tespit etmiş, BBG evi gibi izlemiş ve tespit etmiş, bize bildirmiş ki biz de bomba atmışız.

HERKES TERÖR İNLERİNİ BİLİYOR

Yani teröristlerin burada olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan biliyor, ABD biliyor, BarzaniTalabani biliyor, biz biliyoruz, siz biliyorsunuz, herkes biliyor. Peki, mademki teröristler buradadır, neden dağlarda çile çekiyoruz biz? Teröristin yeri belli, neden yurt içini karış karış arıyoruz biz? Neden bu kamplara bir kara harekâtı yapamıyoruz ve teröristleri inlerinde vuramıyoruz, neden?

Çünkü Hükümet Barzani bölgesine geniş çaplı sınır ötesi harekata izin vermiyor. Oysaki bu harekat yapılmalı ve bu coğrafyadaki terör inleri temizlenmelidir, aksi halde Derecik uyuyamaz, Şemdinli uyuyamaz, Mehmetçik uyuyamaz…

Erdal Sarızeybek

Kaynak:

İhaneti Gördüm/ Pozitif yayınları
Kurt Kapanı/ Pozitif Yayınları
Büyük Suikast/ Destek Yayınları.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP Meydanlara İniyor ! İmamoğlu Affetmedi 'Soylu Duman' Bakan ortalığı salladı: 'BİZ ATATÜRKÇÜYÜZ, SORUN YOK' İşin Rengi Değişiyor ''Acil Uyarı'