Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 27 kişi hayatını kaybetti. Can kaybı 4 Bin 276’ya, toplam vaka sayısı 154.500’e yükseldi. Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısı 952 oldu. Son 24 saatte 27 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 1.121 olarak açıklandı. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 800, toplam entübe hasta sayısı 401 oldu.

BAKAN ‘BÜYÜK DÜŞÜŞ’
Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, “Artan test sayısına rağmen YENİ VAKA SAYISI 1.000'İN ALTINDA. Destek tedavisine ihtiyaç duyanların sayısı azalıyor. Yeni hayat tarzımız: KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre Sosyal Mesafe.” ifadelerini kullandı.

HAZİRAN ORTALARINA DOĞRU…
Öte yanda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler ve seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Önlemlerin devam etmesi gerektiğine işaret eden Yamanel, "Eğer tedbirleri iyi şekilde uygulayabilirsek, devam edebilirsek buna, çok yakın zamanda haziran ortalarında vaka sayılarının çok azaldığını görüp daha güzel şeyler konuşabiliriz" dedi. Yamanel, şunları kaydetti:

‘YAZ AYLARINDA VAKALAR AZALACAK’
"Bu nedenle vaka sayılarının yaz aylarında azalacağını ümit ediyorum. Tabii ki bunu zaman gösterecek, ama tabii şu anda da havalar sıcak ve olumlu etkilerini yavaş yavaş görüyoruz. Yoğun bakım, entübe hasta sayılarımızda azalma mevcut, yine ölen hasta sayılarımızda da azalma var. Bunlar hem sıcaklığın artışına da bağlı olabilir hem de aldığımız tedbirlerin bir ürünü olarak da bunu gözlemliyor olabiliriz" ifadelerini kullandı.

'DÜŞÜŞTE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI ÇOK ETKİLİ'
"Bence bu düşüşün en önemli nedenlerinden bir tanesi aldığımız tedbirler. Tabii ki sokağa çıkma yasaklarının çok etkili olduğuna inanıyorum. Yine aldığımız tedbirlerin de çok etkili olduğunu biliyoruz. Özellikle maske takmanın, sosyal mesafeye uymanın mutlaka çok büyük etkileri olduğuna inanıyorum. Bence bayramda sokağa çıkma yasağı çok önemli bir karar. Bizim kültürümüzde bayramlaşma var, sarılma, tokalaşma gibi kültürlerimiz var. Tabii bunlar da bulaştırıcılığı artıran şeyler, bunları düşünerek 81 ilde sokağa çıkma yasağı oluşturuldu. Yasak gelmeseydi hem temas artmasıyla hem de kalabalıkların oluşmasıyla yine vaka sayılarında artış olabilirdi."

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Türkiye 'Son Durum'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
MHP'li Başkana '450 BİNLİK ARAÇ'