Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 992 izlenme )

'TÜSİAD'dan HÜKÜMETE ACİL UYARI'

Ankara’da gerçekleştirilen TÜSİAD YİK toplantısına ekonomik kriz damga vurdu. Morallerin bozulduğunu ve büyüme hızında sert düşüşün kaçınılmaz olduğunu dile getiren Özilhan;

'ACİL ÖNLEM ALIN, KRİZ DERİNLEŞEBİLİR'

“Eğer iflaslar başlarsa, durum daha da kötüye gider. Bünyeyi kuvvetlendirici önlemleri almazsak, şimdilik bastırmış olduğumuz döviz krizinin yeniden hortlaması ve bu kez çok daha derin bir krize dönüşmesi kaçınılmaz olur” uyarısında bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla yapılan TÜSİAD YİK’te konuşan Özilhan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

‘DAHA SIKINTILI GÜNLER KAPIDA’

“Mayıstan sonra baş gösteren krizin temelinde daha önce yapılmış bazı hataların ekonominin temellerini aşındırmış olması yatıyor.Türkiye ekonomisinin en temel sorunu tasarruf açığı. Dışarıdan para akışının kesilmesi krizleri tetikledi. Ekonomi tasarruf açığı kapanından kurtulamadıkça, orta gelir tuzağına sıkışıp kaldık. Orta vadede muhtemelen bizi bugünkünden daha sıkıntılı günler bekliyor”.

‘İFLASLAR BAŞLARSA ÖNÜ ALINAMAZ’

“Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Reel sektör, önünü göremiyor. Yüksek faiz oranları kredi kullanımını sınırlıyor. Eğer iflaslar başlarsa, durum daha da kötüye gider. Dalga dalga KOBİ’lere, esnafa ve vatandaşa yayılır. Finans sektörü doğru araçlarla desteklenmeli. Belli bir süre için büyüme hızında sert bir düşüş kaçınılmaz görünüyor. Aslında dün yapılması gereken yapısal reformların, hemen yarın yapılması gerekiyor”.

'BİRÇOK YERDE İŞLER YÜRÜMÜYOR’

“Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin sancıları çekiliyor. Birçok yerde işler yürümüyor, her kademede kararlar bir üst mercie devrediliyor. Her yerde mantar gibi üniversiteler açılıyor. Mezunları işsiz kalıyor. 25-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 35’i ne eğitime devam ediyor ne de bir işte çalışıyor. Yani, boşta gezer”.

‘KORKU SİYASETİNDEN KAÇINALIM’

“Hakaret ve şiddete çağrı içermedikçe, düşünce özgürce ifade edilebilmeli. Görüş farklılıklarını cezalandırmak yerine teşvik edelim. Korku siyasetinden, ideolojik körlükten, kimlik siyasetinden, nefret siyasetinden kaçınalım. Ama ifade özgürlüğünden ve çoğulculuktan korkmayalım”.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BU RESİMDEKİLER NE YAPIYOR?.. Portakal Çileden Çıktı: 'BİZ KOYUN MUYUZ' İsmailağa'da Hava Bozuk: 'Medrese, Arapça, Şeriat' Erdoğan: 'Haberim Yoktu, Şok Oldum'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'DEMEDİKLERİNİ BIRAKMADILAR'... ŞİMDİ ÖZÜR!..