Ümit Özdağ 'adam başı 1.750 lira veriyorlar' demişti, Takan doğruladı. Yeniçağ yazarı Ahmet Takan kamuoyuna çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. ‘Sığınmacılara 1.750 lira’ para verildiğini söyleyen Takan, bunların ülke içine dağıldığını bildirdi. Mülteci kamplarını terk eden sığınmacıların başka illerde çocuklarına okullara kaydettiğini yazan Takan, haberi güvenilir kaynaklarından aldığını açıkladı. İşte Takan’ın o yazısı;

‘SIĞINMACI BAŞINA 1.750 TL’

“Güvenilir kaynaklardan ulaştığım bilgilere göre, Suriyeli mültecileri barındıran Kilis Öncüpınar kampının boşaltılması için düğmeye basılmış. Kampta 10-12 bin civarında Suriyelinin barındığı biliniyor. Ana, ilk, orta ve lise olmak üzere 4 de okul bulunuyor. Suriyelilere kampı boşaltması için kişi başı bin 750 lira para ödeniyor. Bu para karşılığında "ister Suriye'ye gidin ister bir başka yere gidin" deniyormuş”.

‘OKULLARA BAŞVURUDA PATLAMA’

“Parayı kapan Suriyeliler ne yapıyor?.. Çoğunluğu kampı boşaltıp, Türkiye içinde muhtelif yerlere dağılıyor. Özellikle civar illere... 6-7 bin civarında Suriyeli mültecinin kampı terk ettiği bildiriliyor. Nereden biliyoruz?.. Kamptaki okullarda Suriyeli öğrenci sayıları yarı yarıya düşmüş. Ve civar illerdeki okullara, "çocuklarımızı kayıt edin" talebinde patlama yaşanıyor”.

ÜMİT ÖZDAĞ SÖYLEMİŞTİ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Ümit Özdağ, Kilis'teki Öncüpınar Geçici Barınma Merkezi'nin boşaltıldığını öne sürdü. Barınma merkezinde yaşayan 15 bin kişinin çevre kamplara yada çevre illere gönderildiğini söyleyen Özdağ, Suriyeli mültecilerin 'serseri mayın' gibi dağıtıldığını belirtti.

‘ADAM BAŞI 1.750 TL’

Özdağ, ayrıca kamptan gönderilen Suriyelilere kişi başı bin 750 TL verildiğini, bu paranın ise bir kereye mahsus olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulunan Özdağ, "Öncüpınar geçici barinma merkezi olan konteyner kenti boşalıyorlar. Orada oturan 15.000 kisiye kisi basi 1750 tl veriyorlar. Ya Suriye'ye ya elbeyli kampina yada Kilis'e veya herhangi bir şehre gidin demişler. Özetle serseri mayin gibi bırakılmış durumda. Öncüpinar'dan ayrılan Suriyeli sığınmacılara bir kereye mahsus 1750 TL verilecek" dedi(Yeniçağ, 5 Aralık 2018).

BU SIĞINMACILAR KİM?

İlginçtir, bugün Türkiye’de dört milyona yakın Suriyeli sığınmacı bulunuyor; bunlara vatandaşlık hakkı, çalışma ve ikamet izni veriliyor; 30 milyar dolara yakın para harcanıyor ama işin trajik yönü şu ki bu sığınmacıların 1915’de tehcir edilmiş Ermeniler olup olmadığı hiç kimsenin akla gelmiyor. Oysaki bu sığınmacıların Suriye’den geldikleri yerlerle 1915 Ermeni isyanında tehcir edilenlerin gönderildikleri yerler hemen hemen aynıdır. Bu konuda Ermeni web sitelerinde haritalar yayınlanıyor ve Suriye kuzey ve doğusundaki yerleşim yerlerindeki Ermeni nüfusu sayılıyor…

KİM BUNLAR?

Eğer göç ettirilenlerle bugün gelenler aynı kişi ya da onların soy bağları ise yakın gelecekte Türkiye çok daha ağır bir sorunla karşı karşıya gelecek demektir. Çünkü Ermenistan bu tehcire ‘soykırım’ diyerek Türkiye’den toprak ve tazminat istiyor ve bu konuda yüzlerce dava açılıyor. “

‘ÖYLEYSE EĞER, YARIN TOPRAK İSTEYECEKLER’

Dediğim gibi bu gelenler aynı kişilerse yarın bu sığınmacılar, Ermenistan’ın bu haksız taleplerine destek verecek, vatandaşlık hakkı alacakları için de Türkiye’de dava açabileceklerdir. İç hukuk yolları tüketildiğinde ise bu davalar uluslararası mahkemelere taşınabilecektir. Ama bu kez ortaya daha tuhaf bir durum çıkacak –sığınmacılara vatandaşlık verildiği için- bu davaları açanlar Türk vatandaşı kimliğini taşıyanlar olacak, uluslararası hukuk arenasında daha güçlü hale geleceklerdir.

Bakınız şimdi bugüne… Ülkelerinde savaş var diye Türkiye’ye kaçıp gelen bu sığınmacılar son olarak Kurban Bayramı tatilini geçirmek üzere ve de harçlıkları verilerek ülkelerine geri gönderildiler. Tatil bitti, geri döndüler… Durum bu… Hükümet kamuoyuna bu konuda bir açıklama yapmalı.

Erdal Sarızeybek

Ümit Özdağ haklı çıktı!.. 'ADAM BAŞI 1.750 TL'