Bakan Fatih Dönmez’in yanıtına Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’dan çok sert cevap geldi ve Bakan’ı istifaya çağırdı.

CHP: ‘SAYIN BAKAN, YUNAN’A BU İZNİ KİM VERİYOR’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “Yunanistan’ın egemenlik bölgesinde olmayan Taşoz Adasındaki kıta sahanlığı ve münhasıran ekonomik bölge olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne ait iken burada Yunan enerji şirketi tarafından hiçbir engelle karşılaşmadan yapılan, 2015 yılında başlatılan arama çalışmaları sonucunda 7 petrol kuyusuna 2017 yılında 11 petrol kuyusu daha eklenerek 3.823 varil ham petrol çıkarılmaya başladı. 111 milyon varil petrol rezervi olan ve Türkiye'nin bölgesi sayılan alanda buna kim izin veriyor?" şeklinde sorular yöneltmişti.

BAKAN DÖNMEZ: ‘TAŞOZ ADASI YUNANİSTAN’A AİTTİR’

Bakan Fatih Dönmez de, CHP’li Gürer’e “Taşoz Adası, Lozan Anlaşmasının 12. maddesi ile doğrulanan 13 Şubat 1914 tarihli Büyük Devletler Kararı ile Yunan egemenliğine bırakılmıştır. Ege Denizi'nde, Türkiye ve Yunanistan tarafından ülke ve ada karasularının (6 mil) dışında herhangi bir petrol ve doğal gaz arama ve üretim çalışması yapılmamaktadır. Medyada bahsi geçen ve Taşoz Adası'nda yapılan arama ve üretim çalışmaları Yunanistan'ın karasuları sınırları dahilindedir. Ayrıca, Ege Denizi'ndeki olası çalışmalar, hassasiyeti nedeniyle, askeri unsurlarımız tarafından sürekli takip edilmektedir” şeklinde yanıt vermişti.

ÜMİT YALIM: “TAM BİR VATANA İHANET ÖRNEĞİDİR”

Bakan Fatih Dönmez’in bu yanıtına Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’dan çok sert cevap geldi ve Bakan’ı istifaya çağırdı. Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Bakan Fatih Dönmez’in yanıtıyla ilgili, “Görsel ve yazılı basında Yunanistan’a Kuzey Ege Adaları’nın sadece kullanma hakkı verildiğini, Taşoz Adası dahil olmak üzere toplam 9 adanın mülkiyetinin ve deniz yetki alanlarının Türk egemenliğinde kaldığını belgeleri ile açıklamamıza rağmen Enerji Bakanı Dönmez’in yaptığı açıklama tam bir vatana ihanet örneğidir” dedi.

“EGEMENLİK VE MÜLKİYET HAKKI YUNANİSTAN’DA DEĞİL”

Taşoz Adası’nın da yer aldığı Kuzey Ege Adaları ve Meis adasının sadece kullanım hakkının anlaşmalarla Yunanistan’a verildiğini ifade eden Ümit Yalım, anlaşmaları ve konuyla ilgili yazılmış kitapları da örnek gösterdi. Ümit Yalım şunları söyledi:

‘BU ADALAR YUNAN’IN DEĞİL’

“30 Mayıs 1913 Londra Antlaşması’nın 5. Maddesi ile Birinci Balkan Savaşı’nda Yunanistan tarafından işgal edilen Kuzey Ege Adaları ve Meis Adası’nın geleceği hakkında karar verme yetkisi Altı Büyük Devlete verildi. İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra Londra’da düzenlenen Süfera Konferansı sırasında kayıt altına alınan İngiliz Kraliyet Ofisi Tutanaklarında, Yunanistan’a, adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) hakkının verildiği açıkça görülmektedir”.

‘YUNAN’IN BU ADALARDA EGEMENLİK HAKKI YOK’

“Süfera Konferansı’nın bitiminde Altı Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya), Ege adaları konusundaki ortak kararlarını, 13 Şubat 1914’te Yunanistan’a ve 14 Şubat 1914’te de Türkiye’ye birer nota ile bildirdiler. Karara göre, Gökçeada, Bozcaada ve Meis Adası Türkiye’ye iade edildi, Yunan işgalindeki diğer Ege adaları ise silahlandırılmamak ve askeri amaçlarla kullanmamak şartıyla Yunanistan’a verildi. Yunanistan’a, adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) hakkı verildi.”

Ümit Yalım belgelerle konuştu!.. 'BAKAN İSTİFA'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan 'BÖLÜCÜKTÜR' demişti... ANKARA'DA BÜYÜK GÜN!..