Uyarı Ağır 'Sıra İmamoğlu'

7699 izlenme 13 Mayıs 2022
Reklamlar
Canan Kaftancıoğlu için çıkan siyasi yasak kararının ardından gözler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında YSK üyelerine hakaret suçlamasıyla açılan davaya çevrildi. Davada, İmamoğlu hakkında siyasi yasak talebi var.

KAFTANCIOĞLU’NA SİYASİ YASAK SIRA İMAMOĞLU’NDA MI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki 3 davada kararların Yargıtay tarafından onanmasıyla birlikte Kaftancıoğlu’na 4 yıl 11 ay siyasi yasak getirildi. Karar kamuoyunda ve muhalefette büyük tepkilere neden olurken, gözler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çevrildi.

İMAMOĞLU HAKKINDA DA DAVA VAR
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede de İBB Başkanı İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. İmamoğlu 31 Mart seçimlerinin ardından "31 Martı iptal ettirenler ahmaktır" demişti.

SİYASİ YASAK İSTENİYOR
İmamoğlu hakkında açılan davanın karar duruşması 1 Haziran’da görülecek. Son duruşmada savcı, İmamoğlu’na ceza istemişti. Talepler arasında siyasi yasak da var. Kaftancıoğlu hakkında çıkan kararın ardından Ekrem İmamoğlu’na da böyle bir kararın çıkabileceği iddiaları ise kulisleri çoktan sardı.

HALK TV YAZARI İSMAİL SAYMAZ DA YAZDI

Halk TV yazarlarından İsmail Saymaz da İmamoğlu hakkındaki davayı hatırlatarak, iktidarın 2023 seçimleri için siyasi temizlik yaptığını savundu. Saymaz, köşesinde şu ifadeleri kullandı:

‘İMAMOĞLU’NA SAHİP ÇIKIN’

“İmamoğlu hakkında hapis cezası ve siyasi yasağa hükmedilebilir.
Doğu Karadeniz gezisinden ötürü İmamoğlu'na kırgın veya kızgın olan muhalifleri bu vesileyle uyarmak isterim: Haklı eleştirileriniz İmamoğlu'nun hukuk kılıfında siyasi operasyona uğramasında toplumsal rızaya dönüştürülmek isteniyor.
Nasıl ki Kaftancıoğlu, il başkanı olduğu için ceza aldıysa...”

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP Özkan 'Ne İstifası Af' Oyun Makinesinde Vekil: 'BANA KUMPAS KURDULAR' 'Anketler Nasıl' dedi.. 'İnce Çileden Çıktı' 'Erdoğan mı Mansur Yavaş mı' Sordular 'Sürpriz'