Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AKP’nin İstanbul’daki yerel seçime yönelik itirazı ve YSK’nın tutumuna tepki gösterdi. Gültekin Uysal, YSK’nın İstanbul’daki yerel seçimi iptal etmesi durumunda Türkiye’de bir daha meşru seçim yapılamayacağını belirtti.

AKP’nin yerine başka bir partinin itiraz etmesi durumunda kararın daha hızlı bir şekilde alınacağını belirten Uysal, seçimin tekrarlanması durumunda Türkiye’de bir daha meşru bir seçimin yapılamayacağı uyarısında bulundu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘BU İTİRAZLARI BAŞKASI YAPMIŞ OLSA, ÇOKTAN SEÇİM SONUNU AÇIKLANIRDI’

“Hakim denetiminde (YSK) gerçekleşmesi gereken seçim sürecine bile baksak adaletin fiilen nasıl işlediğini görebiliriz. AKP’nin yaptığı itirazları başka bir siyasi parti yapmış olsaydı seçimden en geç 10 gün sonra resmî sonuçlar açıklanırdı.”

‘SEÇİM İPTAL OLURSA, BİR DAHA MEŞRU SEÇİM YAPILAMAZ’

“Bu vesileyle dikkat çekmek isterim ki eğer YSK ne kamu ne de seçim ve parti pratiklerinin içinde olan siyasilerin vicdanında karşılığı olmayan usul ve esastan zorlama yapılmış itirazlar neticesinde İstanbul seçimlerini iptal ederse, Türkiye bir daha meşru seçim yapamaz hale gelir.”

‘BUNUN BEDELİ AKP İÇİN DE AĞIR OLUR’

“Demokrasi’nin elimizde kalmış, öyle ya da böyle işleyen son istinad noktası ‘seçim-sandık’ ı yok edersek bedeller ödeyerek inşa ettiğimiz Türk Demokrasi’nin ana kolonunu da yıkmış oluruz ki bedeli tüm vatandaşlarımız için olduğu kadar eninde sonunda AKP için de ağır olur. Son tahlilde AKP de yıktığı adalet ve demokrasi düzenine ihtiyaç duyar!” diyerek İstanbul seçimlerine dikkat çekti.

Kaynak: Yeniçağ

Uysal'ın TEPKİSİ ANKARA'YA DÜŞTÜ!..