Anasayfa
12 Aralık 2018 ( 2473 izlenme )

'Venezuela CAYIR CAYIR YANIYOR'

Venezuela'da Ulusal meclis bugün açıkladığı raporda Eylül’de yüzde 233, Ekim’de yüzde 148 olan aylık enflasyonun Kasım ayında yüzde 144’e indiğini bildirdi.

YILLIK TÜKETİCİ ENFLASYONU %1.3 MİLYON

Tüketici enflasyonunun, Kasım ayı itibariyle sona eren yıllık bazda yüzde 1.3 milyon arttığı açıklandı. Uluslararası Para Fonu (IMF)daha önce yaptığı tahminde Venezuela’da enflasyonun 2018 yılında yüzde 1 milyonu, gelecek yıl da yüzde 10 milyonu aşacağını belirtmişti.

ASGARİ ÜCRET 10 DOLAR’DAN DAHA AZ

Hiper enflasyonla boğuşan petrol üreticisi ülkede hükümet aylık ekonomik göstergeleri, petrol fiyatlarının hızla düştüğü yıllardan beri açıklamıyor. Bu nedenle ulusal meclis, tüketici fiyat verilerinin açıklandığı en güvenilir kaynak. Sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro geçen ay sonunda, asgari ücrete yüzde 150 oranında zam yaparak 4,500 bolivara yükseltti. Bu paranın karaborsada karşılığı 10 dolardan daha az.

MADURO: ‘ABD VE YEREL GÜÇLER YAPIYOR’

Halk, Ağustos ayında da asgari ücretin 60 kat artırılmasına rağmen, temel ihtiyaç maddelerini alamadıklarından şikayet ediyor. Maduro, ülkenin yaşadığı zorlukların nedeni olarak kendi çıkarını düşünen yerel iş dünyası ve ABD’nin sürdürdüğü “ekonomik savaşı” gösteriyor.

Muhalifleri ise Maduro’nun müdahaleci politikaları ve büyük bütçe açığını kapatmak için para basmasını hiper enflasyonun ve ülkede yaşanan temel mallardaki darlığın nedeni olduğunu söylüyor.

ERDOĞAN MADURO İLE GÖRÜŞTÜ

Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Caracas'taki Miraflores Sarayı'nda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından resmi törenle karşılanmış ve Devlet Başkanı Maduro ile başbaşa görüşme gerçekleştirmişti.

Kaynak: Sözcü/ Reuters

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Cumhuriyet'in Çözümü' Özdağ: 'İstanbul Seçiminde Yeni Durum' Zurnanın 'ZIRT'dediği yer... KONUT ALANA VATANDAŞLIK BEDAVA!.. YSK'dan 'KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMASI'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
iş karıştı: 'ERDOĞAN YOK DİYOR YILDIRIM VAR DİYOR'