Anasayfa
07 Aralık 2018 ( 3401 izlenme )

'VERGİ AFFINA YENİ AF GELİYOR'

AKP'li 8 milletvekilinin hazırladığı yeni torba yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yeni bir af maddesi eklenerek kabul edildi.

VERGİ AFFINA YENİ AF, %1.4 FAİZ

Teklife eklenen af maddesine göre, mayıs ayında çıkarılan son aftan yararlanmak üzere başvurduğu halde taksitlerini zamanında ödemeyen mükelleflere, bu borçlarını önümüzdeki yılın ocak ayı sonuna kadar ödemeleri halinde aftan yararlanmaya devam etme hakkı verildi. Yeni aftan yararlananlar birikmiş borçlarıyla birlikte, aksattıkları taksitleri için yüzde 1.4 faiz ödeyerek yeni haklardan da yararlanacaklar. Öte yandan en düşük emekli maaşının 1000 TL’den az olmamasını sağlayan yasa da komisyondan geçti.

BAKAN ‘'YOK'' DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, temmuz ayında yaptığı açıklamada mali disiplini sağlamak amacıyla bundan sonra kamu alacakları için yeni af getirmeyeceklerini belirtmiş ve “Vergi borçları için yeni yapılandırma planı yok” demişti. Kamu alacakları için yeni af olmayacağı Yeni Ekonomi Programında da belirtilmişti. Ancak, Albayrak'ın bir daha af çıkarmayacaklarına ilişkin verdiği sözün üzerinden 4 ay bile geçmeden Meclis'e AKP'li vekillerin önergesiyle af maddesi getirildi.

2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ BORCUNU ÖDEYEMEDİ

Af sayesinde bugüne kadar 13.3 milyar liralık vergi alacağı tahsil edildi. Ancak aradan geçen 7 aylık sürede bu mükelleflerden 2 milyon 459 bin 214'ü taksitlerini ödemedi. Dolayısıyla yapılandırma hakkını kaybetti. Yeni afla 2.5 milyona yakın vergi mükellefine yeni hak verilmiş olacak. Aynı afla SGK'ya borcu olan 1 milyon 270 bin 472 kişi affa başvurdu. 43.4 milyar liralık birikmiş borç yapılandırıldı. 3.2 milyar lira tahsilat yapıldı. Ancak 562 bin kişi taksitlerini ödemeyerek hakkını kaybetti.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni Şafak Noktayı Koydu: 'ÇÜRÜME BAŞLADI' İddia ağır düştü: 'KARARI VEREN HAKİM ESKİ AKP YÖNETİCİSİ' TV YAYINI DURDURULDU!. BEŞ İLDE SEÇİM ANKETİ AÇIKLANDI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'ALTINOK'UN KIZI İSTİFA ETTİ'