Video Düştü 'Akıl Fena Karıştı'

10092 izlenme 18 Ağustos 2022
Reklamlar
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye olarak İsrail'e büyükelçi atama kararı aldık" dedi. İsrail Başbakanı Yair Lapid de Türkiye ve İsrail'in tam diplomatik ilişkilere döndüğünü açıkladı. Konuyla ilgili Erdoğan'ın geçmişte İsrail ile ilgili yaptığı açıklamalar iki ülkenin arasında normalleşmenin başlamasıyla sosyal medyada elden ele dolaştı.

JET GİBİ ÇARK
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçmişteki İsrail’le ilgili sözlerini paylaştı.

‘ARKASINDA DURAMAYACAĞINIZ SÖZÜ ETMEYİN’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçmişte İsraille ilgili yaptığı konuşmayı paylaşarak, "Bir sözünüzün de arkasında durun ya da arkasında duramayacağınız sözler etmeyin" dedi.

ERDOĞAN ‘HİÇBİR ZAMAN İSRAİL’LE İLGİLİ OLUMLU DÜŞÜNEMEM’ DEMİŞTİ
Erdoğan o dönem yaptığı konuşmada, "İsrail şu anda terör estiriyor. Ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail'le olumlu bir şeyi düşünemem. İsrail barışı tehdit eden bir ülkedir. Hiçbir zaman barış yanlısı olmamıştır. Zulmetmeye devam etmektedir." ifadelerini kullanmıştı.

YELKENLER İSRAİL’E AÇILIYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 7 Temmuz 2021'de göreve gelen yeni İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog arasında gelişen diyalog, Türkiye ile İsrail arasında yeniden normalleşme adımlarının atılmasını sağladı. Erdoğan, 12 Temmuz 2021'de mevkidaşı Herzog ile telefon görüşmesi yaparak göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti.

HER ALANDA İSRAİL
Türkiyeİsrail ilişkilerinin, Orta Doğu'nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti. Herzog da 24 Temmuz 2021'de Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin bir etkinliğinde video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada şunları söyledi:

‘DAHA İYİ BİR GELECEK’
"Geçen günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bölgedeki diğer liderler ile görüştüm. Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, bütün bölgemizi kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz."

‘İSRAİL’E YOL YAPILIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2022'de Ukrayna'ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un martın ortalarında Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti. Erdoğan, "Bu ziyaretle beraber ikili ilişkilerimizi, geleceğe yönelik çok daha fazla bir zemine olumlu istikamette oturtmanın gayreti içinde olacağız." dedi. Son olarak İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, geçen ay Kovid19 testi pozitif çıkan Erdoğan'ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AA duyurdu!.. SURİYE ORDUSU MENBİÇ'TE!.. Soylu Paylaştı 'Yok Öyle Bir Şey' Soylu 'Düğmeye Basıldı' Özhaseki İftarlık 'Seçim Kapıda'