Anasayfa
06 Ağustos 2019 ( 283 izlenme )

Web Twitter: '136 ADRESE ERİŞİM YASAĞI'

İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı, 16 Temmuz’da Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Başvuruda, arasında Bianet’in bulunduğu 136 ayrı URL adresine 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8/A maddesi uyarınca erişimin engellenmesi talep edildi.

AYNI GÜN YASAKLAMA

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimi Hasan Demirtaş, aynı gün talep dilekçesinde bulunan 136 URL adresinin tümüne erişimin engellenmesine karar verdi. Erişim engeli getirilen siteler veya sosyal medya hesaplarından bazıları şöyle:

bianet.org, gazetefersude.com, etha10.com, osp.org.tr, direnisteyiz26.org, twitter.com/GazeteFersude, twitter.com/OyaErsoy, twitter.com/TaksimGeziParki, twitter.com/GeziSavunmasi, twitter.com/iscihareketiTaksimGeziParki, twitter.com/Grup_YORUMTaksimGeziParki

8/A SANSÜR MEKANİZMASI GİBİ

İnternete ilişkin yasakları yakından takip eden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Biz EngelliWeb 2018 raporunda da yazdık. 8/A maddesi kapsamında hakimlikler tarafından bugüne kadar reddedilen tek bir talep dahi yok. Sadece Jandarmadan ve İçişleri Bakanlığından değil kapatılana kadar ağırlıkla Başbakanlık sonrasında da Cumhurbaşkanlığından gönderiliyor. 8/A tamamen siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanılıyor. Wikipedia da bu kapsamda engellendi” dedi.


AYM İHLAL VERMİŞTİ


Anayasa Mahkemesi, bianet’te 12 yıl önce yayınlanan “Sıcak İş İlişkileri Değil Taciz” başlıklı habere getirilen erişime engelleme kararına ilişkin yapılan başvuruda, bianet’i haklı bulmuştu. Mahkeme, bianet’in ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verirken, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama kararı vermiş ve erişime engellemenin kaldırılmasını istemişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öcalan'a karşı askerlerimizin girdiği Çatışmada Neler Yaşandı? SIZINTI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!.. Lavrov'a Mesaj 'Durdurun' 'Durum Ağırlaşıyor'