Anasayfa
13 Aralık 2018 ( 469 izlenme )

Yaptırım, muafiyet, el nusra, papaz, Türkiye... 'İLGİNÇ AÇIKLAMA'

Amerika Dışişleri Bakanlığı, dünya çapında dini özgürlüklere yönelik kısıtlamalarda ‘Özellikle Endişe Veren Ülkeler’ listesine aldığı ülkeleri açıkladı.

RUSYA ÖZEL İZLEME LİSTESİNDE

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo imzasıyla Salı günü Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasında yapılan açıklamada Burma, Çin, Eritre, İran, Kuzey Kore, Pakistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tajikistan ve Türkmenistan’da dini özgürlüklere yönelik kısıtlamaların ‘özellikle endişe verici’ olduğu belirtildi.

Bu on ülkenin yanı sıra Komoros, Rusya ve Özbekistan da ‘dini özgürlükleri ciddi oranda ihlal ettikleri’ gerekçesiyle Özel İzleme Listesi’ne alındı.

ABD’NİN ULUSAL ÇIKARLARI GEREĞİ DÖRT ÜLKEYE MUAFİYET

Brownback ayrıca din özgürlüğü ihlalleri “endişe verici” olan ülkeler arasında yer almalarına rağmen Suudi Arabistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın ‘ulusal çıkarlar doğrultusunda’ yaptırımlardan muaf tutulduğunu da belirtti.

EL NUSRA TERÖR LİSTESİNDE

Geçmiş yıllardan farklı olarak, bu yıl yapılan açıklamada devletlerin yanı sıra belirli silahlı örgütleri de ciddi endişe yaratan gruplar olarak nitelendirildi. ABD’nin bu listesinde yer alan gruplar El Nusra Cephesi, El Kaide, El Kaide bağlantılı El Şebab, Boko Haram, Huti, IŞİD, IŞİD-Horasan ve Taleban.

Bir gazetecinin dünyadaki bu sorun karşısında Amerika’nın ‘liste oluşturma ve yaptırım uygulama’ haricinde başka ne gibi adımlar atabileceği sorusuna Brownback rahip Brunson davasını örnek göstererek yanıt verdi:

‘TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULADIK VE SONUÇ ALDIK’


“Başkan Trump’ın Andrew Brunson’ın Türkiye’deki durumunu ne kadar güçlü bir şekilde ele aldığını gördünüz. Türkiye hükümeti Brunson’ı hukuksuz bir şekilde iki yıl hapiste tuttuğunda, Başkan Türkiye’ye çelik ve alüminyum vergisi uyguladı. Bu, Türkiye’nin para birimi ve ekonomisinde çok önemli etki yarattı. Ve Brunson sonuç itibariyle serbest bırakıldı. Yani, atılabilecek başka adımlar da var” dedi.

Kaynak: VOA Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan 'ADAYIM O' dedi... 'BAŞ DÖNDÜREN ADAY' Erdoğan: 'Haberim Yoktu, Şok Oldum' 'Vatandaşa Ayar' Bahçeli Konuştu 'İş CHP'ye Yıkılıyor'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bakan Buldu: 'Cep Telefonlu İnek'