'Yasak' dediler... 'Kaşla Göz Arasında Götürdüler'

16908 izlenme 16 Nisan 2020
Reklamlar
Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan ve turkuaz renkli suyu, beyaz kumsalı nedeniyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan Millet Bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar, alandaki kumsalı tahrip etti. Türk basının tecrübeli kalemlerinden Melih Aşık, Salda Gölü’ndeki talana isyan etti.

‘KİM BU MÜTEAHHİTLER’
Salda kumsalının iş makinalarıyla taranmasına sert tepki gösteren Milliyet yazarı Melih Aşık, bugünkü yazısında TOKİ’nin “Müşavir firma ve sorumlu personel ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır” açıklamasını yeterli olmadığını savundu ve sordu: “Bu talanın baş sorumlusu olan müteahhitle ilgili açıklama var mı?”

‘BU KUMLAR LÜKS VİLLALARA TAŞINIYOR OLMASIN’
Salda’daki doğa katliamını yansıtan fotoğraflarda, hazine değerindeki kumlarının da kamyonlara yüklendiğinin görüldüğüne dikkat çeken Aşık, önemli bir iddiayı da tartışmaya açtı: İşte Melih Aşık’ın konuyla ilgili yazısı:

‘YASAK DEDİLER, İKİ GÜN SONRA ÇALDILAR’
"Bu proje Salda Gölü’nü bitirir, oraya iş makinesi sokulmaz" diye binlerce kez uyarı yapıldı. Eleştirilere karşı “İş makinesi girmeyecek, doğa korunacak” diye söz üstüne söz verildi. 12 Nisan’da koronavirüs bahanesiyle göl çevresine giriş yasaklandı. İki gün sonra gölün çevresinde çalışan iş makineleri ve kum kamyonlarının resimleri internete düştü. Ayak basmanın bile sakıncalı olduğu kumsal iş makinasıyla taranmış, kumlar kamyona yükleniyordu.

‘SORUMLU MÜTEAHHİTLER NEREDE’
“TOKİ açıklama yaptı: “Müşavir firma ve sorumlu personel ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.” Bu talanın baş sorumlusu müteahhittir. Onunla ilgili açıklama var mı? Hayır.En büyük merakımız... Göl kenarında bir başka yere nakledildiği söylenen kumlar aslında nereye gitti? Gölün bir başka kıyısına taşındığı yolundaki ifadeler bize hiç inandırıcı gelmedi.Bu kumlar kimi lüks villaların havuz başlarına taşınıyor olmasın?”

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Görüntüler Düştü' Sordular 'Öyle misin' Bakanlıktan Çağrı: 'Bu Videoyu Paylaşın' Dün Bir Bugün İki 'Yeni Gaz Geliyor'