Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimde EYT’lilere verdiği sözü tuttu. Yavaş, EYT’lilerin sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını belediyenin karşılaması için hukuk müşavirliğine talimat verdi.

31 Mart yerel seçimlerinde Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağına dair söz veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sözünü tuttu. Yavaş, hukuk müşavirliğine gönderdiği yazıda, şu ifadeleri kullandı;

‘SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANAMAYANLARA DESTEK’

“Sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin de bir gereği olarak; 5510 sayılı SSGSS, 5534 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu BAĞ-KUR kanunlarında genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilere hane bazında her türlü sosyal yardım ile hastane masrafları ve ilaç bakım giderleri bakımından desteklenmesi,

Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına rehberlik hizmetlerin sunulması ve 5510 sayılı kanunla belirlenen genel sağlık sigortası prim desteğinin 01.01.2020 tarihinden sonra kalkması halinde bu yardımların belediye bütçesinden ayrılan ödeneğe göre karşılanması hedeflenmiştir.” dedi.

ÜÇ GÜN ÖNCE SÖYLEMİŞTİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur’a, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bugün hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrası Mansur yavaş Twitter’dan açıklama yaptı. Yavaş açıklamasında, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bugün hayırlı olsun ziyaretimize geldi. EYT için yetki sınırlarımız içinde çözümlerimizi uygulayacağız. Ankara’da her vatandaşın refah içinde yaşayabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yavaş ayrıca konu ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Sosyal Yardım Yönetmeliğinde değişikliğin yapılması için de talimat verdi.

Kaynak: Yeniçağ

Yavaş sözünü tuttu: 'EYT'ye DESTEK GELİYOR'