Anasayfa
20 Haziran 2022 ( 1754 izlenme )

Yeni Dönem 'İzin Yoksa Dava Yok'

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasına ilişkin açılan dava, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üst düzey şüpheliler hakkında soruşturma izni vermemesi nedeniyle düşürüldü.

9 CAN KAYBI 107 YARALI

Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde AnkaraKonya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Marşandiz durağına girişi sırasında kılavuz tren ile çarpmıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişinin hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralanmıştı.

DAVA AÇILDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YHT kazasıyla ilgili yaptığı soruşturmanın ardından bir kısım şüpheliler hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

BİLİRKİŞİ ‘KUSURLU’ DEDİ

Kazaya ilişkin açılan davada bilirkişi heyeti dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcıları Ali İhsan Uygun ve İsmail Çağlar için kusurlu oldukları, yargılanmaları için makul şüphenin olduğu yönünde kanaat belirtti.

BAKANLIK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 4483 sayılı yasa gereği Apaydın, Uygun ve Çağlar hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan soruşturma izni talebinde bulundu. Bakanlık talebi reddetti. Bakanlığın yargılanma izni vermemesine dair karara itiraz edildi. Son olarak Danıştay, soruşturma izni verilmemesine dair kararı onadı.

‘SORUŞTURMA İZNİ YOKSA DAVA DA YOK’
Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Savcısı H. M. imzasını taşıyan karara ulaştı. Kararda, “Şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmemesi, verilen kararın da Danıştay 1. Dairesince kesin olarak reddedilmesi nedeniyle tahkikat yapma imkânının kalmadığı anlaşılmakla evrakın işlemden kaldırılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Cumhuriyet'e konuşan TODAM Başkanı Av. Erkan, "Yargıya müdahale niteliğindeki bu karar kesinlikle hukuksal değildir" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ali Tezel'i aldılar: 'Niye Yazdın' 'ERDOĞAN'DAN İLGİNÇ ADAY' Soylu şaşırdı!.. 'BAKIN NEDEN AKP'YE GEÇMİŞ' Pusulayı Şaşırtan Anlaşma 'Fulbright'