TÜİK’in verilerine göre, enflasyon Aralık ayında rekor kırarak yüzde 13.18 arttı. 021 yılı yıllık enflasyon ise %36,08 olarak açıklandı.

‘DÖRTTE BİRİ ZATEN GİTTİ’
TÜİK’in açıklamasının hemen ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Atilla Yeşilada, enflasyonun asgari ücrete yapılan zammın dörtte birini götürdüğünü dile getirdi. Yeşilada, "Zamazammazam dönemine girdik" diyerek iktidarın ekonomi politikalarına da eleştiride bulundu. Ünlü ekonomist paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

‘ZAMA ZAM’
"Ocak enflasyonu asgari ücret zammının dörtte birini götürdü bilem...Zamazammazam dönemine girdik, vatana millete hayırlı olsun."

MEMUR MAAŞ ZAMMI HESAPLANDI
Öte yanda Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranı belli oldu. Memur ve memur emeklisine yüzde 5+22,48, işçi emeklisine yüzde 25,48 zam yapılacak.

TOPLAM ZAM ORANI 27,48

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti. Buna göre memur ve memur emeklileri bu aydan itibaren yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 22,248 de enflasyon farkı alacak. Böylece maaş ve aylıklara yapılacak toplam zam oranı yüzde 27,48 olacak.

Yeni zamlarla birlikte En düşük memur maaşı 4 bin 444 liradan 5 bin 665 liraya, en düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 166 liradan 4 bin 37 liraya çıktı.

BAĞKUR SSK EMEKLİ YÜZDE 25,48
Eski SSK'lı ve Bağ-Kur'lu emeklilerin aylıklarına ise toplu sözleşme zammı verilmiyor. Bu emeklilerin aylıklarına sadece geçmiş 6 aylık enflasyon oranı kadar yani yüzde 25,48 oranında zam yapıldı. Böylece en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 626 liradan 2 bin 41 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 764 liradan 2 bin 214 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 663 liradan 2 bin 87 liraya çıktı.

EK ZAM GELECEK Mİ
İktidar, memur ve emeklilere bu zamların dışında ek zam yapma sözü de vermişti. Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün toplanıyor. Toplantıda ek zam sözünün yerine getirilmesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi bekleniyor. Ek zammın kesinleşmesi halinde bu maaşlara belirlenen oranlarda ek zamlar yapılacak.

En düşük memur maaşı: 5.665,
En düşük memur emeklisi aylığı: 4.037,
En düşük işçi emeklisi aylığı: 2.041,
En düşük esnaf emeklisi aylığı: 2.214,
En düşük çiftçi emeklisi aylığı 2.087.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Yeşilada Ağır Konuştu 'Baştan Kayıp'