Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin İstanbul Büyükşehir Adayı olması beklenen TBMM Başkanı Binali Yıldırım için “Meclis Başkanlığı’ndan istifasına gerek yok” sözüne CHP’den yanıt geldi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 'ANAYASA gereği TBMM Başkanı herhangi bir siyasi faaliyetine katılamaz' diyerek sert tepki gösterdi

‘YILDIRIM İSTİFA ETMEK ZORUNDA’

Erkek, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 94'üncü maddesinin son fıkrasında TBMM Başkanı ve Başkan vekillerinin, üyesi bulundukları siyasi partinin ‘Meclis içi ya da Meclis dışı faaliyetlerine katılamayacakları hükmü bulunduğunu vurgulayarak, “Binali Yıldırım, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandığı anda, TBMM Başkanlığı görevini bırakmak zorunda” diye konuştu.

ANAYASA: ‘YILDIRIM SİYASİ PARTİ ÇALIŞMASI YAPAMAZ’

Anayasa'nın ilgili maddesi şöyle; MADDE 94- “…Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasî partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar.”

“SADECE ANAYASA'YA DEĞİL, SİYASİ ETİĞE DE AYKIRI”

Meclis Başkanı'nın istifa etmeden İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçilmek için çalışmasının, sadece Anayasa'ya değil, siyasi etiğe de aykırı olduğunu vurgulayan Muharrem Erkek, “Düşünün ki TBMM Başkanı, istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapıldı. Propaganda çalışması için İstanbul'a geldiğinde, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, diğer devlet görevlileri TBMM Başkanı karşısında nasıl davranacaklar? TBMM Başkanı'na uygun şekilde hareket edip, emirlerini mi yerine getirecekler?” dedi. Muharrem Erkek şöyle konuştu;

‘NEDEN GÖREVİ BIRAKMAK İSTEMİYOR’

“TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmekte bu kadar çekinmesinden, Binali Yıldırım'ı İstanbul'da Belediye Başkanlığı seçimini kazanamayacağı korkusunun sardığı belli. Çünkü TBMM Başkanlığı görevinden istifa ettiği anda, yeni Başkan seçilmesi için süreç başlayacak. 10 gün içinde yeni TBMM Başkanı'nın seçimi için harekete geçilecek. Binali Bey istanbul'u kazanamayacağım korkusu içinde, bir de TBMM Başkanlığı görevini bırakmak istemiyor.”

“Ancak Anayasa'nın son derece açık olan bu hükmüne rağmen, aksi davranışlar içine girilebileceğine de dikkat çeken Muharrem Erkek, “Türkiye Anayasal bir hukuk devleti olmaktan çıktı. Şeklen Anayasası olan, ancak anayasal bir hukuk devleti olmayan bir hale geldi” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

ANAYASA MADDE 94... YILDIRIM İSTİFA!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yavuz Selim Demirağ TAHLİYE EDİLDİ!..