AKP'de uzun süre siyaset yapan ve milletvekilliği adaylığı da bulunan Melih Bulu'nun, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasının yankıları sürüyor.

'ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu'nun okul yıllığı ortaya çıktı. Arkadaşları intihal suçlamaları ile karşı karşıya olan Bulu için, "Arkadaşımızın hayat felsefesi 'Zararın neresinden dönülürse kardır, iyi not almak için kopya farzdır' şeklinde özetlenebilir" notunu düşmüş.

'ŞEYH MELİHİ TARİKATI KURUCUSU'

Yıllıkta yer alan "Son zamanlarda modaya uyarak sakallarını uzatmış ve sınıfımızda Şeyh Melihi tarikatını kurmuştur. Müritleri gün geçtikçe artmaktadır. (Şimdilik bir tane bile müridi yoktur) Arkadaşımızın hayat felsefesi 'Zararın neresinden dönülürse kardır, iyi not almak için kopya farzdır.' şeklinde özetlenebilir" ifadeleri dikkat çekti. Melih Bulu’nun okul yıllığında şu ifadeler yer alıyor:

'ACILARIN BAŞKANI'
“'Yıllar yılı dert yolunda
Ne ilk ne de sonuncusun
Kahrediyor sınıf seni
Sen acılar başkanısın' diyelim ve hikayemize başlayalım."

'İYİ NOT ALMAK İÇİN KOPYA FARZDIR'

"Son zamanlarda modaya uyarak sakallarını uzatmış ve sınıfımızda Şeyh Melihi tarikatını kurmuştur. Müritleri gün geçtikçe artmaktadır. (Şimdilik bir tane bile müridi yoktur) Arkadaşımızın hayat felsefesi 'Zararın neresinden dönülürse kardır, iyi not almak için kopya farzdır.' şeklinde özetlenebilir. Ayrıca tarikatının esası da 'El kopyayüt hayrün minel ezber'dir. Bir sabah namaza kalktığı zaman ezanda küçük bir değişiklik yapar ve sonuna 'El kopya tül hayrün minel ezber' bölümünü ekleyerek yeni bir düşünce akımıyla okulun çalkalanmasına sebep olur. Onun için hayat 'Bir varmış bir yokmuş elde ne varsa karmış' demektir. Melih, derslerde hocaların gözüne çok batar. Bunun için bol bol sözlüye kalkar."

'BÜYÜK BİR HAVACI'
"Melih'in maalesef 3 yıldır yanında taşıdığı öyle harika bir hesap makinesi vardır ki, arkadaşları okulun ilk yılından beri epey çaba harcamalarına rağmen bir türlü bozmayı başaramamışlardır. Makinenin güzel sesine Melih'in korkunç müzik dehası eklenince ortaya bir facia çıkmaktadır. Hele orada bir aklına gelip de çalıp söylemeye kalkarsa pencereler hemen kargalarda dolar. Ayrıca Melih büyük bir havacıdır da. Havacılık müessesini kötü emellerine alet etmiş, özellikle İstanbul Havacılık Kulübü üyeleriyle büyük yakınlık (!) kurmuş ve iki kulüp arasında teknik bilgi alışverişinin yapılmasına ön ayak olmuştur."

'ŞAİR'
"Melih çok yönlü bir insandır. Hobilerinin en başından şiir yazmak ve elektronik araçları bozmak gelir. Melih'in şiirleri denilince akla hemen şu kıta gelir:
Yağdı yağmur
Çaktı şimşek
Sen de mi şair, ..............
Elektronik araç bozmak hobisine gelince o başka bir derttir. Şu ana kadar 7 teyp-walkmen (kendisininki başta olmak üzere), 8 fotoğraf makinesi, 42 saat bozarak kendi rekorunu zorlamıştır."

'AŞURE KAYNATIR GİBİ'
"Melih, aşure kaynatır gibi dersleri kaynatabilir. Başkanlık müessesini koruyabilmek için kurduğu orduda S-S'lere özel yer verdiği gibi lağımcılar, sedyeciler, arabacılar, havlucular ve hatta atsız süvariler bölümlerini de unutmamıştır. Daha sonra orduyu feshederek diktatörlüğe atılmıştır. Fizik olimpiyatlarında yaptığı atışlarla tavanın çökmesine neden olmuş ve altında kalmıştır."

'ÇALIŞIR'
"Melih, bir insanın bu dünyada çok şeyi değiştireceğine inanır ve bunun için çalışır, çalışır, çalışır. İnsanların hiçbirinin diğerinden üstün olduğuna inanmaz. Ona göre, hayatta yola çıkan hedefine ulaşır...”

Kaynak: Cumhuriyet

Yıllık Çıktı 'On Parmakta On'