Anasayfa
27 Ocak 2019 ( 1692 izlenme )

YSK: ‘88 BİN 916 SEÇMEN KAYDI DONDURULDU'

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasında AK Parti 8, CHP 7, MHP 10, İYİ Parti 11, HDP 12'nci sırada yer alacak.

Yerel seçimlere katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri için kura çekimi yapıldı. Yüksek Seçim Kurulunda gerçekleşen kura öncesi konuşan YSK Başkanı Sadi Güven’in açıklaması şöyle;

‘88 BİN 916 SEÇMEN KAYDI DONDURULDU'

"Bugün itibarıyla güncel yurt içi seçmen sayısı 57 milyon 78 bin 461, tahmini sandık sayısı 194 bin 715'tir. Oy verme gününden 1 gün önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden ölenler ve vatandaşlıktan çıkartılanlarla ilgili listeler alınarak seçmen listelerine işlenecektir. 417 Ocak itiraz arası itirazen dondurulan seçmen sayısı 88 bin 916. " dedi.

İlçelerde kaydedilen sandık tutanak sonuçları taranarak YSK'ya geldiği anda siyasi partilerle elektronik ortamlarda paylaşılacaktır'' diyen Güven konuşmasına şöyle devam etti:

'SEÇİMİN KESİNLEŞMESİNDEN SONRA VATANDAŞLARIN ERİŞİMİNE AÇILACAK'

"Yasal zorunluluk olmamasına rağmen şeffaflığı teminen ve dünyada sadece ülkemizde 2014 yılından bu yana ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları taranmakta ve siyasi partiler ve vatandaşlarımızın bu tutanakları görebilmelerine imkan sağlanmaktadır. Yapılacak seçimlerde daha önceki seçimlerde olduğu gibi sandık kurullarınca tutulan sandık tutanak sonuçlarının yanı sıra sayım döküm cetvelleri, ilçe ve ili birleştirme tutanakları taranarak siyasi partilerle paylaşılacağı gibi seçimin kesinleşmesinden sonra vatandaşlarında erişimine açılacaktır."

Güven'in konuşmasının ardından kura çekimine geçildi. Kura çekimine göre pusuladaki sıralama şöyle:

1Saadet Partisi/ 2Bağımsız Türkiye Partisi/ 3 Türkiye Komünist Partisi (TKP)/ 4 Vatan Partisi/ 5 Büyük Birlik Partisi/ 6Hür Dava Partisi/ 7Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)/ 8Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti)/ 9 Demokrat Parti (DP)/ 10 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)/ 11 İYİ Parti/ 12 Halkların Demokratik Partisi (HDP)/ 13 Demokratik Sol Parti (DSP).

Kaynak: DHA

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saros Açıkladı 'Perinçek Geliyor' 'Halin Nasıl' dedi.. 'Sorduğuna Pişman Oldu' Herkes Var 'Arınç Yok' 'ORDUYA VUR EMRİ'