Anasayfa
08 Mayıs 2019 ( 7422 izlenme )

YSK'dan 'KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMASI'

YSK'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’nin çatısı altında yaptığı açıklamada, kurul üyelerine tehdit, hakaret içeren beyanlarda ve gerçek itham, isnat ve iftiralarda bulunmuş bazı kurul üyelerinin isimlerini okumak suretiyle yuhalatmış ve hedef göstermiştir" ifadeleri kullanıldı.

AKP’nin İstanbul’daki yerel seçim sonuçlarına olağanüstü itirazda bulunmasının ardından harekete geçen ve yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal eden Yüksek Seçim Kurulu (YSK), kamuoyuna bir duyuruda bulunarak hakimlerin hedef gösterildiğini iddia etti ve ‘tehdit, iftira ve yıldırma’ çalışmalarından etkilenmediklerini ifade etti. YSK’dan yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu için şu ifadeler kullanıldı:

‘ANAYASA VE KANUNLARA UYGUN KARAR’

“Yetki, görev ve sorumluluğunu Anayasa’dan alan Yüksek Seçim Kurulu Anayasa ve kanunlar ile bunlara uygun olarak düzenlediği genelgelerle 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler seçimlerinin düzen içinde ve dürüstlükle yürütülmesi için gerekli düzenlemeleri yapmıştır.”

‘ELEŞTİRİ SINIRLARINI AŞAN BEYANLARA CEVAP VERMEDİK’

“ Kurulumuz söz konusu seçimlerin sonucunda olağan veya olağanüstü itiraz süreçleri ile önüne gelen yüzlerce dosyayı inceleyip Anayasa ve kanunlara uygun olarak karara bağlayıp neticelendirmiştir. Bu süreçte itiraz merci olarak yargılama faaliyetinde bulunduğundan eleştiri sınırlarını aşan açıklama ve beyanlara cevap vermemiştir. “

‘KILIÇDAROĞLU BİZİ HEDEF GÖSTERDİ’


“Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline dair kararın açıklanmasından sonra 7 Mayıs 2019 salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’nin çatısı altında yaptığı açıklamada, kurul üyelerine tehdit, hakaret içeren beyanlarda ve gerçek itham, isnat ve iftiralarda bulunmuş bazı kurul üyelerinin isimlerini okumak suretiyle yuhalatmış ve hedef göstermiştir”

‘İFTİRA TEHDİT HAKARETLERE KARŞIN GÖREVİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

“Anayasa’nın 79. maddesine göre, Yargıtay ve Danıştay Genel kurullarının kendi üyeleri arasından, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile gizli oy ile seçilen meslek mensuplarından oluşan Yüksek Seçim Kurulu; geçmişte olduğu gibi bugün de seçimlerin dürüstlük içerisinde yapılmasını temin etmek için bağımsızlık ve tarafsızlık ilkleri doğrultusunda, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir.” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Sputnik News/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'ESAD'I DEVİRMEK KİMİN İŞİNE GELİR' Bahçeli'nin yardımcısından BÜYÜK SAYGISIZLIK!.. 'MARŞAL VE TRUMAN YARDIMLARI NEDİR' Kanadoğlu noktaladı: 'O İŞ ANAYASAYA AYKIRI'