Anasayfa
19 Eylül 2021 ( 8963 izlenme )

Yunan 'İşi Bitirdi'

Yunanistan'ın Sisam adasında "kapalı" mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrili kampa elektronik çiple giriliyor. STK'lardan kampa eleştiriler geliyor.

‘SIĞINMACILARA TAM KONTROL’
Yunanistan'ın Sisam adasında cumartesi günü yeni bir "kapalı” mülteci kampı açıldı. Dikenli tellerle çevrelenmiş olan kamp, gözetleme kameraları, XRay tarayıcıları ve manyetik kapılarla donatılmış durumda. Bir gözaltı merkezi de bulunan kampa yalnızca elektronik çiplerle girilebiliyor. Kampın kapıları ise gece kapalı kalıyor.

PİLOT PROJE DİĞERLERİ YOLDA
Sisam adasında açılan bu kamp, diğer Ege adaları İleryoz, Midilli, Kos ve Sakız adalarında da açılması planlanan beş kamptan biri. Avrupa Birliği (AB), bu proje için 276 milyon euro ayırdı. İlk olarak Sisam adasında açılan kamp, diğer adalarda da açılması planlanan kamplar için pilot proje olarak nitelendiriliyor. Pazartesi günü mülteciler, Sisam adasında bulunan diğer kamptan bu yeni "kapalı" kampa yerleşecek.

ELEŞTİRİLERİ YUNANİSTAN TINMIYOR
İnsan hakları grupları bu yeni "kapalı" mülteci kamplarını, göçmenler üzerindeki kısıtlamaları büyük oranda artırdığı gerekçesiyle eleştiriyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri kampın açılışı öncesinde Avrupa Birliği'ne ve Yunanistan'a mültecilerin hareket hakkını kısıtlayan bu plandan vazgeçmeleri için çağrı yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de söz konusu plana ilişkin endişelerini dile getirdi.

Kaynak: DW Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Taksim 'Sesler Yükseliyor' İş Değişti 'Alçı Ters Köşe' Çiçek tavrı koydu: 'BÖYLE HUKUKSUZLUK OLAMAZ' AKP Şaşkın 'Hadi Buyur Hodri Meydan'