Anasayfa
14 Eylül 2020 ( 5817 izlenme )

Yunan Medya 'Tatbikat Geliyor'

Yunan basını flaş gelişme olarak duyurduğu haberinde, ABD'ye ait Abrams tankları ile Yunan ordusuna ait Leopard tanklarının Batı Trakya'da ortak tatbikat yapacağını açıkladı.

İLK KEZ ABD ORDUSU BATI TRAKYA’DA
Yunan medyasında yer alan habere göre, Yunanistan ile ABD, Batı Trakya'da Türklerin yoğun olduğu İskeçe Kayalar'da (Petrohori) 14-18 Eylül 2020 tarihleri arasında ortak tatbikat yapacak. Haberde ayrıca, Batı Trakya’da ilk kez ABD ordusuna ait tankların Yunan ordusuna ile ortak tatbikat gerçekleştireceği de ifade edildi. Ortak tatbikatı Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ile Avrupa kanadında görev yapan ABD’li üst düzey komutanların izleyeceği belirtildi. Tatbikatı ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Selanik Başkonsolosu’nun da takip edeceği kaydedildi.

Tatbikatta ABD ordusuna ait M1A2 Abrams tankları ve Yunan ordusuna ait LEO2HEL ile LEO2A4 tankları hareket halinde sabit hedeflere yönelik atışlar gerçekleştireceği ifade edildi.

TÜRKİYE SINIRINA ABD ÜSSÜ
Doğu Akdeniz, Ayasofya tartışmaları sürerken ABD ile Yunanistan’dan yeni bir hamle geldi. Lozan Barış Antlaşması’na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı. Dedeağaç’a 101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs resmi törenle açıldı. Törene, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD’nin Atina Büyükelçisi Pyatt ve Dedeağaç’ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni’nin Komutanı katıldı.

ÜMİT YALIM’DAN TEPKİ
Üsse getirilen helikopterler Romanya’daki eğitim alanına gitti. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeyi “Yunanistan ve ABD, Lozan Antlaşması’nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor” diye değerlendirdi.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sabah Yazarı 'KİN KUSTU' Anadolu Ajansı Duyurdu: 'İMRALI'DAN HDP'YE İSTANBUL TALİMATI' 'Nerde o eski Ramazanlar' dedi... TÜRKİYE KİLİT!.. 'YAHUDİ CESARET MADALYASI KİMLERE VERİLİR'