Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İran'ın Irak'taki ABD hedeflerine düzenlediği füze saldırılarının bölgede artan gerilimin bir kanıtı olduğunu ve Moskova'nın daha önce bu konuda uyarıda bulunduğunu belirtti.

ZAHAROVA: ‘BİZ UYARMIŞTIK’

Rus Eho Moskvı radyosuna demeç veren Mariya Zaharova, İran'ın Irak'taki Amerikan askeri hedeflerine düzenlediği saldırıları yorumladı. Zaharova, "Mevcut durumda, en başında söylediğimiz şeyin, yani gerilimin tırmandığını görüyoruz. Biz tam da bundan söz etmiştik" ifadelerini kullandı. Zaharova, İran'ın saldırılarının ABD'nin mevcut uluslararası hukuk sistemini bypass etmesinin sonucu olduğunu da vurguladı.

NELER YAŞANDI?
Irak'da ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esad üssüne balistik füzeyle saldırı düzenlendi. İran Devrim Muhafızları'nın üstlendiği saldırıda, 80 ABD'linin öldüğü ileri sürüldü.

'İLK MİSİLLEME'


Al Arabiya kanalının aktardığına göre Irak'ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad hava üssüne balistik füzeli saldırı düzenlendi. Sky News kanalına konuşan bir kaynak, saldırıda 9 füzenin kullanıldığı bilgisini verdi. İran devlet televizyonu "General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi" duyurusunu yaptı.

ZAYİAT BELLİ DEĞİL


ABD'li bir askeri yetkili, yalnızca Ayn el-Esad'ın değil, Irak topraklarındaki tüm Amerikan üslerinin ateş altında olduğu bilgisini verdi. Yetkili, ABD üslerinin kısa menzilli balistik füzeler ve seyir füzeleriyle vurulduğunu söyledi. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, yaptığı açıklamada Ayn el-Esad üssüne 6'dan fazla füzeyle saldırı düzenlendiğini, ölü ve yaralılara ilişkin henüz bilgilerinin olmadığını söyledi.

PENTAGON:’FÜZE SALDIRISI, KAYIPLAR DEĞERLENDİRİLİYOR’


Pentagon'dan yapılan açıklamada "Irak'taki iki ABD üssü İran tarafından 12'den fazla balistik füzeyle vuruldu. Kayıpların ilk değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz" bilgisi verildi. Açıklamada, "Saldırı İran'dan başlatıldı ve Anbar ve Erbil'dekiler olmak üzere iki üssü hedef aldı" ifadelerine yer verildi.

BEYAZ SARAY: BU GECE AÇIKLAMA YAYINLAYACAĞIZ’

Beyaz Saray'ın açıklamasında "Irak'taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor" denildi. Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, "Bu gece geç saatlerde İran'ın füze saldırısı hakkında herhangi bir yazılı açıklama yayınlamayacağız" duyurusunu yaptı.

TRUMP: HER ŞEY YOLUNDA, YARIN SABAH(BU GECE) BİR AÇIKLAMA YAPACAĞIM

Trump, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda yarın sabah açıklama yapacağını duyurdu: "Her şey yolunda. İran'dan Irak'taki iki askeri üsse füze saldırısı yaşandı. Kayıplar değerlendiriliyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünya üzerindeki açık ara en güçlü ve donanmlı ordu bizde. Yarın sabah bir açıklama yapacağım."

Kaynak: VOA Türkçe/ Sputnik News

Zaharova: 'Biz Uyarmıştık'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İddia Ağır:'Kızılay Üzerinden Kaçakçılık'