Anasayfa
21 Temmuz 2022 ( 2892 izlenme )

Zaho 'İş Karışıyor'

Reuters’ın Irak devlet haber ajansından aktardığına göre IKBYTürkiye sınırındaki Zaho kentinde bulunan bir turistik tesise ‘ağır havan topu saldırısı’ düzenlendiği ve sekiz turistin öldüğü 23 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Öte yanda  bombardımanın ardından Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenlendiği öne sürüldü. CHP'li Çeviköz, büyükelçinin güvende olduğunu söyledi.

TÜRKİYE ‘PKK TUZAĞINA DÜŞMEYİN’
Irak’ın kuzeyindeki Dohuk bölgesindeki saldırı ile ilgili, Türk Dışişleri Bakanlığı, PKK'yı işaret eden bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada sivilleri hedef alan her saldırının karşısında olunduğu ifade edildi ve "saldırının terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir" denildi.

TUTARSIZ AÇIKLAMALAR
Bölge yetkililerinden Müşir Beşir AFP'ye yaptığı açıklamada kurbanların büyük ölçüde "ülkenin orta kesimleri ve güneyinden gelen turistler olduğunu" söyledi. Müşir Beşir, turizm bölgesindeki Parah isimli köyün iki kez vurulduğunu söyledi. Beşir, turistlerin ülkenin güneyindeki aşırı sıcaklardan kaçmak için dağlık Parah köyüne gelen turistler olduğunu belirtti. AFP'nin konuştuğu Türk Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak "bölgede top ateşi açıldığına dair bir bilgisi olmadığını" söyledi.

IRAK HÜKÜMETİNDEN SERT AÇIKLAMA

Irak Başbakanı Kazimi, bölgeye dışişleri bakanı ile güvenlik yetkililerinin gönderildiğini söyledi. Başbakan Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türk kuvvetleri bir kez daha Irak’ın egemenliğini açıkça ihlal etti” dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise, Iraklı yetkililere de çağrı yapılıyor ve "Hain terör örgütünün propagandasının etkisi altında açıklama yapılmaması" isteniyor.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO
Irak medyası, Bağdat'taki Türk büyükelçiliği önünde protesto yapıldığını aktarıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin açıklamasında da PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmaların bu bölgede yaşayan halkın yaşamını sürekli tehdit ettiği vurgusu yer aldı. Yapılan açıklamada, federal hükümet ve uluslararası topluluğun bu olayların yaşanmasını engellemek için daha etkin çalışması gerektiği savunuldu.

HDP: ZAHO İKİNCİ ROBOSKİ'DİR
Halkların Demokrasi Partisi açıklamasında (HDP) Zaho'daki saldırı Roboski'ye benzetildi. Merkez Yürütme Kurulu'nun kınama açıklamasında, "Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamdan iktidar siyasi ve hukuki olarak sorumludur" denildi. HDP, Meclis'i de toplantıya çağırdı ve sınır ötesi askeri harekatların durdurulması çağrısını yaptı.
Türkiye, Kuzey Irak'ta Nisan ayından bu yana PKK'lılara karşı PençeKilit operasyonunu yürütüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nokta çıkış'.. 'YAPILAN ERDOĞAN'A DA DARBE' Kulisler karıştı!.. AKP... MHP... ADAYLAR SİL BAŞTAN!.. TOGG Geliyor 'Fiyat Karışık' Habertürk Bakan'a Tepki 'Boş Bakan'