Amerikan güçleri 2014’te IŞİD’e karşı ortaklığın ilk kurulduğu sınır bölgesi Kobani’den çekilmeyi tamamladı ve onların yerini Ruslar aldı.

ABD: PKK/PYD/SGD’YE İHTİYAÇ VAR

Hava Kuvvetleri’nden Tümgeneral Eric T. Hill, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının “küresel bir tehdit” oluşturmayı sürdürdüğünü vurgulayarak, bu tehdide karşı Kürtler’le ortaklık ve uluslararası harekete hala ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

‘BERABER ÇALIŞIYORUZ, EĞİTİM VERİYORUZ, GÜÇLÜ ORTAKLIK VAR’

ABD’nin Kürt ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yanında yer aldığının altını çizen Hill, “Uzun süredir SDG’yle çalışıyoruz ve onlarla birlikte çalışmaya, eğitim vermeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bence ortaklık güçlü” dedi. Hill, SDG’nin IŞİD’e karşı savaşta “sahadaki öncü” güç olduğunu belirterek, “Sahayı biliyorlar, halkı biliyorlar. DAEŞ’le savaşmak için en iyi güç konumundalar” diye konuştu.

EĞİTİM VE TEÇHİZAT DESTEĞİ

Hill, kendisine bağlı askerlerin SDG’ye yönelik eğitim, rehberlik ve teçhizat sağlama faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti. SDG’nin petrol sahalarını koruduğunu, ABD’nin de onlara bu süreçte yardım sağladığını söyledi.

IŞİD’LE MÜCADELE DEVAM ETMELİ

Amerikalı komutan, IŞİD militanlarının yeniden örgütlenmeye ve yeni mali kaynaklar bulmaya çalıştığını, sosyal medya üzerinden destekçileriyle hala temas kurduğunu ve dünya genelinde kendisine bağlı gruplar aracılığıyla saldırılar planlamayı sürdürdüğünü kaydetti.

Hill Bağdat’tan telefonla verdiği mülakatta, “Görevin tamamlandığını düşünmüyorum. (IŞİD militanlarını) Takibi bırakmamalı ve onları bulabildiğimiz her yerde etkisiz hale getirmeliyiz” dedi.

SDG sözcüsü Mustafa Bali de Associated Press’e hafta içinde yaptığı bir açıklamada, ABD’yle ortaklıklarının sona ermediğini, devam ettiğini belirterek, bu ortaklığın siyasi çözüm bulmaya yönelik sonuçlar da üretmesini umduklarını kaydetmişti.

Kaynak: VOA Türkçe

Ziyaret Bitti: 'İŞLER TIKIR'